Ruska gasna kompanija Gasprom je počela sa polaganjem cevi za morski deo gasovoda „Turski tok” na ruskoj obali Crnog mora, saopšteno je iz te kompanije.
„Počela je izgradnja gasovoda ‘Turski tok’ u Crnom moru. Radovi su počeli na ruskoj obali. Cevi gasovoda je položio brod Audasija kompanije Alseas, koja je izvođač radova na oba kraka podmorskog dela gasovoda”, navodi se u saopštenju Gasproma, a prenosi ruska agencija Tas.
„Započeli smo praktičnu fazu projekta „Turski tok” – izgradnju podmorskog dela. Projekat se realizuje po strogom planu i najkasnije do kraja 2019. godine naši turski i evropski potrošači će dobiti novu, pouzdanu rutu za uvoz ruskog gasa”, izjavio je generalni direktor Gasproma Aleksej Miler.
Gasprom i švajcarska kompanija Alseas su u februaru ove godine potpisali ugovor o izgradnji podmorskog dela gasovoda „Turski tok”, kojim je predviđeno polaganje cevi u dužini od 900 km po dnu Crnog mora.
Prema ranijem pisanju medija, Gasprom je planirao da na leto otpočne radove na polaganju cevi za morski deo gasovoda.
Projektom Turski tok predviđena je izgradnja gasovoda kojim će se preko Crnog mora dopremati ruski gas do evropskog dela Turske i dalje do granice sa Grčkom. Podmorski deo gasovoda je dugačak 910 kilometara, a kopneni 180 kilometara.
Rusija i Turska su 10. oktobra 2016. godine potpisale međuvladin sporazum o izgradnji projekta Turski tok, prema kom bi prvi krak gasovoda bio namenjen turskim korisnicima, dok bi se drugim gas dopremao u južnu i jugoistočnu Evropu.
Svaki krak gasovoda će imati kapacitet od po 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a ukupna vrednost projekta je procenjena na 11,4 milijarde evra. Gaspromove investicije u ovaj projekat bi ove godine trebalo da dostignu 41,92 milijarde rubalja (722 miliona dolara).
Sporazum o izgradnji gasovoda „Turski tok” je postignut u decembru 2014. godine, nakon što se, zbog izostanka saglasnosti Bugarske, izjalovio projekat izgradnje gasovoda „Južni tok”.
Prvobitnim planom je bilo predviđeno da četiri linije gasovoda „Turski tok” imaju kapacitet od 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje.
Međutim, direktor Gasproma Aleksej Miler je izjavio da će se graditi samo dve linije, jer gasovod Severni tok 2 može da pokrije rastuću tražnju Evrope za gasom.
Nakon što su turske vojne snage oborile ruski vojni avion na sirijskoj granici u novembru 2015. godine, ruski ministar energetike Aleksandar Novak je saopštio da su pregovori o izgradnji gasovoda „Turski tok” obustavljeni.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i njegov turski kolega Redžep Tajip Erdogan dogovorili su se o obnavljanju projekta „Turski tok” početkom avgusta prošle godine na sastanku u Sankt Peterburgu, koji je usledio posle Erdoganovog izvinjenja ruskom predsedniku zbog obaranja ruskog aviona i pogibije pilota.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com