Profesori: Reviziju Darvina može da pokrene samo nauka

Peticiju za reviziju programa biologije u školama koji se odnosi na teoriju evolucije ne može da inicira grupa građana, već to može da pokrene samo nauka, smatraju profesori pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, te poručuju da vera u Boga nije u sukobu s teorijom evolucije.

U obraćanju javnosti povodom inicijative za „ukidanje Darvina“, profesori navode da je put za takvu reviziju dugačak i dobro utaban viševekovnom naučnom praksom koja je i omogućila naučni progres, u čijim blagodetima danas ponekad uživamo, a koji se zove se naučni rad.

Stavljajući možda time tačku na raspravu koja je prilično uzburkala javnost, profesori Bogoslovskog fakulteta upućuju svakog od potpisnika da ima priliku da prilježnim naučnim radom i na osnovu mnoštva „dokaza“ koje su naveli na dve štampane strane, stvore osnove za novu teoriju, koja će, ukoliko stekne odobrenje naučne zajednice, zameniti teoriju evolucije.

„No, pošto je put (željene) revizije naučnih teorija samo jedan (tj. gore pomenuti), zaobilaznice i prečice (u vidu peticija) moraju se, naravno, bezuslovno odbaciti, navode profesori, re poručuju da je teorija evolucije jedina trenutno naučno prihvaćena teorija koja objašnjava razvoj života na Zemlji.

U pismu javnosti profesori navode, da trenutno ne postoji nijedna bez obzira na prigovore koji se toj teoriji mogu uputiti i na poteškoće kojih ima prilikom objašnjavanja pojedinih fenomena u istoriji razvoja života, postoje, trenutno ne postoji nijedna prihvatljiva alternativna naučna teorija koja bi mogla da je zameni.

Uvereni su da u programu nastave biologije, na svim obrazovnim nivoima, ne postoji ništa što bi trenutno moglo da zameni teoriju evolucije ili da barem bude predstavljeno kao njena jednako prihvatljiva alternativa

Oni podsećaju da postoji stav široko prihvaćen od naučne zajednice teologa širom sveta, da ne postoji nikakva „biblijska teorija stvaranja“ koja se može shvatiti kao naučna teorija koja bi, kao takva, predstavljala naučnu alternativu teoriji evolucije.

„Iz tog razloga, smatramo da ne postoji nijedan razlog zbog koga bi se, u okviru nastave iz biologije, fizike, antropologije ili geografije (a podsecamo da se, jednako kao i o razvoju života, “teorije“ iz svih ovih nauka mogu pronaci u Svetom Pismu), izučavala svetopisamska naracija koja se, naizgled, bavi istim pitanjem kao i pomenute nauke. Sveto Pismo, dakle, nije, niti može biti, shvaćeno kao udžbenik ili konačni arbitar bilo koje naučne discipline“, piše u pismu profesora Bogoslovskog fakulteta.

Oni pri tome skreću pažnju na to da tekstovi o stvaranju iz Knjige postanja ni žanrovski ne odgovaraju naučnom tekstu, te da shvatanje Svetog Pisma kao poslednjeg kriterijuma istine svake pojedinačne nauke potiče iz (teološki neutemeljene) ideologije američkog kreacionizma.

Zbog svega toga, uvereni smo da alternativa jednoj naučnoj teoriji može biti samo druga naučna teorija, poručuju oni.

S druge strane, kako napominju, biblijska naracija o stvaranju, kao i mnogo šta drugo, može i treba da se izučava u osnovnim i srednjim školama, u okvirima nastave iz veronauke, književnosti, umetnosti, filosofije, kao i u okvirima odgovarajucih visokoškolskih programa.

„Ta vrsta obrazovanja donosi važnu i preko potrebnu lepezu saznanja o hrišćanskom shvatanju Boga, sveta i čoveka, a uz to i sistem vrednosti koji igra važnu ulogu u obrazovanju i vaspitanju dece. Hrišćanska vera u Trojičnog Boga, koji je slobodni tvorac sveta i života, uopšte nije (nužno) u sukobu sa teorijom evolucije“, navode profesori.

Oni tvrde da jednako kako hrišćansko tumačenje Svetog Pisma na polju biologije ne može ponuditi valjanu naučnu alternativu, tako ni biologija (fizika, ili antropologija) ne može ponuditi valjanu religijsku alternativu hrišćanskom učenju o Bogu, čoveku i svetu.

„Svaki sličan pokušaj, kakav se može sresti među brojnim zastupnicima scijentizma, budući zasnovan na temeljnom nerazumevanju, principijelno odbacujemo“, piše u pismu, kojim profesori izražavaju načelno uverenje u vrednost očuvanja autonomije naučnih disciplina, ali i uverenje da nastavni program iz veronauke, biologije, fizike (i drugih prirodnih nauka) nije u međusobnom konfliktu, te ga zbog toga, poručuju, ne treba veštački i po svaki cenu izazivati.

Profesori se zbog svega što u pismu navode nadaju da nadležne institucije, pre svega Narodna skupština i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, neće reagovati na pomenutu peticiju te da neće pokretati bilo kakve procese koji bi doveli u pitanje izucavanje teorije evolucije u okvirima osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja.

„Samo na taj način će biti obezbeđna vrednost i autonomija nauke, koja, kako se u spomenutoj peticiji s pravom ističe, ne sme biti zatvorena u okvire dogme i ideologije“, navode u pismu dostavljenom Tanjugu redovni profesori i doktori episkop Maksim Vasiljević, protoprezviter Vladan Perišić, protoprezviter Radomir Popović, Predrag Dragutinović, vanredni profesori Rade Kisić, docenti đakon Zdravko Jovanović, prezviter Aleksandar Đakovac, prezviter Zoran Devrnja, Marko Vilotić, Andrej Jeftić i asistenti i magistri prezviter Vukašin Milićević i Nenad Božović.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com