Da li ste znali da u nekim delovima sveta reč „jesti“ doslovno znači „jesti pirinač“?
Sve vrste pirinča dostupne su tokom čitave godine i ova namirnica svakodnevno snabdeva polovinu populacije neophodnim hranljivim sastojcima.
Razlika između belog i braon pirinča je velika, ne samo u boji. Braon pirinač je mnogo zdraviji od belog, jer se u procesu proizvodnje braon pirinča otklanja samo gornji najtanji sloj i time se zadržava veliki broj hranljivih sastojaka, što nije slučaj kod belog pirinča.
Zdravstvene koristi
Pirinač je odličan izvor mangana, selena i magnezijuma.
Mangan je značajan za proizvodnju energije, a ima i antioksidantsko dejstvo. Samo jedna čaša braon pirinča zadovoljava 90% dnevne potrebe organizma za ovim hranljivim elementom.
Mnogima će biti zanimljiv sledeći podatak: u američkom časopisu „Magazin za klinički nutricionizam“ objavljena je studija o vezi braon pirinča i telesne težine. Istraživanje je izvršeno na velikom uzorku, obuhvaćeno je 74.000 žena. Dokazano je da one ispitanice na čijem je jelovniku često braon pirinač nemaju problem sa gojaznošću, tj. u ovoj grupi procenat gojaznih je znatno manji nego kod onih koje retko ili nikad ne jedu ovu zdravu namirnicu.
Selen, takođe element koji se nalazi u braon pirinču, veoma je delotvoran u umanjivanju rizika od raka debelog creva.
Vlakna su takođe bitan sastojak pirinča i nezaobilazna su za svakodnevno funkcionisanje organizma.
Braon pirinač koristan je i za snižavanje holesterola, za kardiovaskularni sistem kod žena u periodu posle menopauze, za smanjivanje rizika od dijabetesa, za jačanje kostiju.
Osnovne osobine braon pirinča
Širom sveta ovo je vrlo cenjena namirnica, naročito u azijskim zemljama. Postoji čak 8.000 vrsta pirinča. Latinsko ime ove namirnice je „Oryza sativa“. Najpoznatije vrste su: arborio, slatki pirinač, basmati, butanski crveni pirinač i dr.
Poreklo
Poznato je da ova namirnica potiče iz davnina, ali tek u skorije vreme naučnici su otkrili iz kog pribležno perioda. Pirinač se gaji u Kini već 6.000 godina, a primitivne semenke pirinča nađene su na ostacima drevnih farmi, starosti čak 9.000 godina. Najveći izvoznici pirinča danas su Kina, Tajland i Vijetnam.
Nekoliko ideja za serviranje
Napravite domaće suši-rolnice: umotajte braon pirinač i iseckano omiljeno povrće u dobro navlažene nori alge.
Pravite ukusne salate dodajući u pirinač iseckanu piletinu, tofu, povrće, koštunjave plodove i začine.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com