Poboljšati vakcinisanost dece!

Dileme i kontroverze oko vakcinisanja i nevakcinisanja nisu donele štetu samo nama nego i u zapadnim zemljama. Tako je procenat vakcinisane dece poslednjih desetak godina opao, na primer, i u Velikoj Britaniji i u SAD i u Nemačkoj, što je dovelo do znatnog povećanja obolelih, naročito od malih boginja. To je navelo zdravstvene radnike i državne organe da menjaju propise i preduzimaju akcije kako bi se povećala vakcinisanost i povećao „kolektivni imunitet“.

Kao primer navodimo kako je promena zakona u američkoj državi Vašingtona dovela do izbegavanja vakcinacije dece, iz ne-medicinskih razloga. U toj državi je bio donesen zakon po kome roditelji prvo moraju da razgovaraju sa lekarom (pedijatrom) pre nego što zahtevaju da dete bude oslobođeno od vakcinacije iz ne-medicinskih razloga.

Istraživači su otkrili da je nakon stupanja na snagu ovog zakona opšta stopa opadanja vakcinacije zaustavljena.

Trenutno, sve države SAD dozvoljavaju deci da preskoče vakcinacije iz medicinskih razloga (trenutne bolesti ili neke hronične bolesti). U 47 država je dozvoljeno izuzeće od vakcine zbog religijskih verovanja porodica ili „ličnih verovanja“.

Tri države dozvoljavaju samo medicinska izuzeća (među njima je i Kalifornija9 jer su zakonodavci eliminisali ne-medicinske izuzetke vakcinisanja.

Kalifornija je ovakav zakon donela posle epidemije malih boginja 2015. godine. Tom prilikom je obolelo 188 osoba u 24 američke države (prema zvaničnim podacima američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti). Analizom je ustanovljeno da je strani turista „uneo infekciju“ u Diznilend (zabavni park) i preneo na druge posetioce koji nisu bili vakcinisani.

Zdravstveni zvaničnici smatraju da se bolest proširila zbog toga što pojedinci nisu bili vakcinisani iz ne-medicinskih razloga i „ostavili neku decu nezaštićenu od malih boginja i drugih infekcija“.

Umesto zaključka

Sada se i u drugim državama SAD razmatraju iskustva iz države Vašington gde se u načelu dozvoljava nevakcinacija iz ne-medicinskih razloga, ali tek posle razgovora sa pedijatrom. Na taj način se ostavlja roditeljima „pravo izbora“, ali uz shvatanje činjenica i odgovornosti.

Zdravstveni radnici su ipak podeljeni u mišljenjima tako da jedni smatraju da vakcina treba da bude obavezna kao u Kaliforniji, a drugi da roditelji, ako su u dilemi „vakcina da ili ne“ iz ne-medicinskih razloga, treba obavezno da razgovaraju sa svojim pedijatrom kao u državi Vašington.

Pretpostavke su da roditelji koji obično nisu dovoljno informisani, posle razgovora sa pedijatrom, zaključe da je ipak bolje da vakcinišu decu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com