Porođaj nekad i sad

Prema novom istraživanju, žene koje se danas porađaju imaju duže trudove u odnosu na žene od pre 50 godina.
Za žene koje se prvi put porađaju, prva faza trudova povećana je za 2,6 sati, dok je za ostale žene ta faza povećana za 2 sata u odnosu na žene koje su se porađale šezdesetih godina prošlog veka.
Zanimljivo je da su žene pre 50 godina imale prosečno radno vreme u trajanju od 4 sata, dok danas ono iznosi oko 6,5 sati.
Detalji istraživanja
Istraživači su uporedili podatke skoro 40.000 novorođenčadi rođenih u periodu od 1959. do 1966. godine sa podacima 98.000 beba rođenih između 2002. i 2008. godine.
Carski rez je bio češći u novijoj grupi gde se 12% savremenih žena porodilo na ovaj način, u poređenju sa 3% žena iz druge grupe.
Pored toga, žene iz novije grupe su u proseku starije, skoro 27 godina, dok su žene iz druge grupe prvo dete rađale u svojoj 24. godini. Savremene majke su takođe i teže, sa indeksom telesne mase pre trudnoće od 24,6 u odnosu na 22,6. Indeks telesne mase koji ukazuje na normalnu težinu kreće se u rasponu od 18,5 do 24,9.
Bebe koje su rođane u novije vreme u proseku su bile teže za oko 100 grama, a žene iz šezdesetih su ređe uzimale epiduralnu anesteziju za ublažavanje bolova. Više od polovine savremenih majki dobilo je epiduralnu anesteziju, dok je tu anesteziju imalo samo 4% žena iz prethodne grupe.
Upotreba oksitocin hormona, koji ubrazava trudove, primenjena je kod 31% savremenih žena, dok ta brojka iznosi 12% kod žena iz druge grupe. Istraživači kažu da bi bez ovog hormona, savremeni trudovi bili još duži.
Doduše, ima i nekih stvari koje se u skorije vreme ređe praktikuju, kao što je na primer upotreba forcepsa, odnosno instrumenta koji se koristi za asistiranje pri porođaju.
Duži trudovi
Stručnjaci smatraju da rezultati koji govore o dužim trudovima nisu iznenađujući, a da tu glavni faktor predstavlja metoda porođaja. Kada trudnica stigne u porodilište sa aktivnim trudovima, pre svega bude smeštena u krevet, što znači da ima ograničenu pokretljivost, odnosno ne kreće se, već leži, a to može da uspori proces trudova. Pored toga, nekim trudnicama se daje i infuzija, što takođe može usporiti trudove.
Oni dodaju i to da se ovo istraživanje nije bavilo nivoima stresa i zabrinutosti kod žena, što takođe može imati uticaja.
Mišljenje stručnjaka je da su žene pre 50 godina bile mnogo opuštenije u vezi sa trudovima i procesom porođaja, dok je danas razvoj tehnologije omogućio veću bezbednost.
Njihov savet budućim majkama je da pronađu ginekologa sa kojim se neće osećati neprijatno, sa kojim će moći da kominiciraju i da se osećaju sigurno. Sve to može uticati na psihološko stanje koje može dovesti do toga da trudovi budu podnošljiviji.
Napomena
Rezultati ovih istraživanja odnose se na SAD, a objavljeni su nedavno u elektronskom izdanju časopisa „American Journal of Obstetrics and Gynecology“.
Pretpostavljamo da bi rezultati bili slični i ako bi se i kod nas vršilo ovakvo istraživanje jer se i u našim životima mnogo toga promenilo za poslednjih 50 godina.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com