Mnogi ljudi, koji su se izborili sa virusom korona, žale se na intenzivno opadanje kose, a veoma često kod njih oslabe i nokti, kaže ruski dermatolog, triholog Irina Kotova.
„Opadanje kose, uzrokovano kovidom 19, takozvano difuzno, prestaje samo od sebe. Prilično je izraženo nakon bolesti, ali to traje tri, najviše četiri meseca i nakon toga se kosa polako regeneriše sama, čak i bez lečenja. Teško je to sprečiti, jer sve zavisi od težine bolesti i početnog stanja organizma“, objašnjava doktorka.
Prema rečima ruskog dermatologa i trihologa Tatjane Egorove, nakon preležanog kovida 19 potrebno je više odmarati, šetati i provoditi vreme na svežem vazduhu.
„Ni u kom slučaju se ne treba zamarati, ne treba ništa raditi na silu, važno se dobro hraniti. Sada u apotekama ima mnogo vitamina za kosu i nokte, pa se i to može piti“, rekla je Egorova, upozoravajući da te vitamine ne bi trebalo uzimati na svoju ruku, nego se konsultovati sa lekarom.
„Najbolje bi bilo da vam vitamine prepiše lekar. Pre toga bi trebalo da se uradi analiza krvi, jer uzrok može biti nedostatak gvožđa, manjak vitamina grupe B. Takođe se mogu obratiti trihologu i uraditi mezoterapiju kose, što će takođe biti plus“, ističe Egorova.
Kako kaže, sve to će pomoći da se ubrza proces obnavljanja vlasi, ali neće brzo rešiti problem, tako da je potrebno da se pacijenti naoružaju strpljenjem.
Pritom dodaje da će se stanje sa kosom vremenom samo stabilizovati.
„Samo pokušajte zdravo da se hranite, jedite mnogo povrća, voća, mesa kako bi organizam imao od čega da pravi nove folikule“, objašnjava ona.
Što se tiče noktiju na čiji kvalitet takođe negativno utiče virus korona, Egorova savetuje da pustite nokte da „odmore“.
„Nokte ne diramo, ne lakiramo, utrljavamo hranjivo ulje preko noći, suđe peremo u rukavicama, a pomažu i slane kupke“, objašnjava lekarka.
I triholog Julija Nagajceva savetuje da se ni u kom slučaju ne kupuju nekakva sredstva iz apoteke bez savetovanja sa lekarom.
„Većina pacijenata ima deficit nečega, što će dovesti do opadanja kose. Stručnjak će odrediti punu terapiju lekovima, vitaminskim kompleksima, mikroelementima. Ima pacijenata kojima se prepisuju i injekcije“, kaže Nagajceva.
Ranije su naučnici sa japanskog Nacionalnog centra za globalno zdravstvo i medicinu sproveli istraživanje i otkrili da se oko četvrtine ljudi koji su preležali kovid 19 suočava sa opadanjem kose. Naučnici smatraju da do toga može dovesti stres zbog dugotrajnog lečenja virusa korona.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com