BMW K 1200 LT – Titanik na suvom

Perjanica BMW-ove flote dvotočkaša K 1200 LT, koja se kao prvi motocikl na svetu po želji može dobiti sa navigacionim sistemom, neumitno nameće pitanje može li se sa ovakvim drumskim parobrodom uopšte još uživati u vožnji na dva točka? Iznenađujuće, odgovor na ovo pitanje glasi DA!

Vožnja u sedlu K 1200 LT vrlo je suverena zahvaljujući uglavnom elastičnom i dobro usaglašenom motoru. Ovaj četvorotaktni agregat sa četiri redna cilindra, zapremine 1171 kubni centimetar, opremljen je sa dva katalizatora i između 1000 i 7000 obrtaja pruža maksimalni radni učinak od 72kW/98 KS. Ali na uživanje u vožnji zapravo presudno utiče ravni tok krive obrtnog momenta, jer se između 3000 i 6500 obrtaja realizuje najmanje 100 Nm, a maksimalna vrednost od 115 Nm postiže se pri 4750 obrtaja.

Potrošnja modela K 1200 LT jeste primerno niska pošto mu krstarenje uspeva već sa 5,5 litara supera, što je izvanredna vrednost imajući u vidu kolosalnu masu vozila od 380 kg. Zahvaljujući rezervoaru zapremine 24 litra, moguća je autonomija vožnje od 400 km. Prenos snage vrši se uobičajeno preko kardanskog vratila, što nije spektakularno, ali je lako za održavanje. Menjač poseduje pet brzina i hod unazad i omogućava lakohodno i izuzetno precizno rukovanje.

Mada bi se na prvi pogled upravljanje tolikom masom moglo učiniti problematičnim, K 1200 LT se vozi izvanredno. Mašina stabilno savlađuje svaku krivinu i voljno ubrzava do maksimalne brzine od oko 200 km/h. Skretanje je lako, a naizmenične krivine sa ovim motociklom predstavljaju pravo zadovoljstvo. Osmeh na licu vozača prosto izaziva nevericu u podvig tehničara da ovako teškom motociklu podare tako izuzetne vozne osobine.

Odličnu ocenu zaslužuje i kočioni sistem, koji je sa svojim trostrukim diskovima potpuno dorastao masi motocikla. Posebnost predstavlja serijski integralni ABS, koji na klizavoj podlozi garantuje najbolje moguće kočenje, pri čemu je svejedno da li se koči ručnom ili nožnom kočnicom, jer se sila kočenja u oba slučaja podjednako raspoređuje između prednjeg i zadnjeg točka. Jedini nedostatak ovog principa jeste to što zahteva privikavanje vozača, jer je na ovaj način otežano lagano usporavanje.

Sva oprema i detalji ostavljaju utisak visokog kvaliteta. Upravljačka armatura je u skladu sa najnovijim BMW-ovim standardom, a rukohvati upravljača se serijski mogu dvostepeno grejati. U serijsku opremu spada i odličan muzički uređaj, kompjuter koji na LCD-ekranu prikazuje sve bitne informacije vezane za put, kao i tempomat, koji jasno pokazuje da konstruktori nisu u viziru imali samo evropsko, već pre svega američko tržište, na kome je dosad dominirao model Honda Goldwing.

Uz cenu od 36.000 DEM BMW K 1200 LT baš i nije prevozno sredstvo za svačiji džep, ali ova mašina u BMW-ovom programu zauzima mesto luksuzne krstarice, a to ponešto i košta. Ako je za utehu, u poređenju sa cenom njegovog glavnog konkurenta od oko 47.500 DEM, K 1200 LT gotovo da spada u ekonomsku klasu. Jedina „falinka“ mu je što će svakom vozaču, sa izuzetkom možda Arnolda Švarcenegera, u slučaju da se motocikl prevrne, biti potrebna pomoć za njegovo uspravljanje.

Vezano za ovu temu:

Honda Gold Wing – Rolls-Royce na dva točka

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com