Kod poznavalaca automobila skraćenica „SL“ izaziva gotovo elektrizirajući efekat. Dugu tradiciju ove oznake započeo je legendarni Mercedes 300 SL, koji i danas važi za remekdelo visoke automobilske umetnosti. Od njegove prezentacije 1954. godine proizvedeno je ukupno 490.000 primeraka pod ovom oznakom i svi modeli, pa i prethodni koji je sa trake silazio od 1989. godine i od koga je napravljeno skoro 200.000 primeraka, već spadaju u automobilsku klasiku. Pre nekoliko dana je u Hamburgu predstavljena nova generacija ove automobilske legende.
Tradicija i slava obavezuju, pa je Mercedes za novi model morao da pokaže sve domete savremenih automobilskih dostignuća. To počinje već od krova, jer kod novajlije putnike od kiše više ne štiti krov od tekstila kao kod prethodnika, nego sklopivi limeni krov po uzoru na Mercedes SLK ili Peugeot 206 CC, koji ovaj veliki kupe za samo 16 sekundi pretvara u kabriolet. Sa spuštenim krovom zapremina prtljažnika se sa 265 skuplja na 235 litara. Sredinom 2002. godine Mercedes najavljuje i varijantu sa krovom od stakla.
Što se tiče motorizacije, kupcima će zasad biti na raspolaganju samo V8-agregat, radne zapremine 5 litara sa učinkom od 306 KS u kombinaciji sa petostepenim automatskim menjačem. Mercedes obećava ubrzanje od 0 do 100 km/h za 6,3 sekunde, dok maksimalna brzina, na osnovu dobrovoljnog samoograničenja svih velikih proizvođača, iznosi 250 km/h. Kod potrošnje goriva zasad nije učinjen nikakav pomak ka njenoj redukciji, jer motor u proseku pije oko 12,7 litara supera. Ovo čudi s toga, jer je novajlija uprkos većim dimenzijama od svog prethodnika (duži je za 4 centimetara) i bogatijoj opremi, ipak lakši za 50 kg nego do sad, što je postignuto obimnim korišćenjem aluminijuma umesto lima, između ostalog npr. za krila, vrata, kao i poklopac motora i prtljažnika.
Kao što i dolikuje jednom savremenom vrhunskom modelu, konstruktori nisu štedeli na elektronici. Otuda navodimo samo najvažnije detalje, koji delom spadaju u dodatnu opremu. Donji postroj se putem hidraulike visokog pritiska permanentno prilagođava situaciji na putu, a vertikalni i horizontalni pokreti vozila se anuliraju (Active Body Control). Inovativni sistem kočenja, koji Mercedes naziva Sensotronic Brake Control (SBC), više se ne aktivira direktnim pritiskom na kočionu hidrauliku, već električnim impulsima. Time je omogućeno da su kočione pločice već prilikom skidanja noge sa papučice gasa i pre pritiskanja kočnice naslonjene na kočioni disk, čime se znatno skraćuje zaustavni put. Automatika za održavanje rastojanja se naziva Distronic, a prednji vazdušni jastuci se iniciraju dvostepeno. Kompletna elektronika, kao što je radio, CD, TV i navigacioni sistem, Mercedes je objedinio u tzv. System Command.
Dok je dosadašnji 500 SL koštao oko 177.000 DEM, novi model će koštati tek nešto više – oko 184.000 DEM. Onaj ko ima želju i potrebu da se isprsi i više od toga, može se okrenuti AMG-varijanti sa 420 KS, za koju će morati da se doplati ne manje od oko 65.000 DEM. To su cifre koje kod mnogih izazivaju vrtoglavicu, ali je jasno da cena ovog lepotana za predviđenu ciljnu grupu kupaca verovatno neće igrati presudnu ulogu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com