Evo pitanja kojim se danas mogu testirati potencijali jednog poslovnog lidera: kako njegova kompanija pravi novac? Ako ne možemo da odgovorimo na to pitanje, u redu je, verovatno nismo jedini. Mnogi magistri nekada ne umeju da odgovore na to, a često ni mnogi finansijski direktori. Lako je misliti da su osnove pravljenja novca za početnike. Svi znaju šta je keš i da kompanije moraju da imaju profit. Ali, procena biznisa nije u poznavanju definicija. To je držanje fokusa na osnovama pravljenja novca i balansiranje njima na zdrav način. Kada umete da procenite biznis, shvatate važnost svakog posla u svakom stadijumu svoje karijere.
Zato nikada ne bi trebalo smatrati da je ispod časti prisećati se osnova za pravljenje kapitala. Naravno da nijedan biznis ne preživljava bez novca. Ono što treba da se zna jeste to koliko novca vaš biznis ostvaruje i koliko novca vaš biznis troši. Koji su njegovi izvori? Odakle se crpe? Kada se govori o prihodu, uglavnom se misli na marginalni prihod – novac koji kompanija zarađuje posle plaćenih troškova, interesa, taksi. Ali, ukupni marginalni prihod je takođe važan. On predstavlja razliku između prodajne cene proizvoda i troškova potrebnih za proizvodnju izraženu kao procenat od prodajne cene i može da signalizira važne obrte u biznisu. Kada su proizvođači kompjutera videli da je njihov ukupni marginalni prihod pao sa 30 na 20 odsto – znali su da se konkurentski pejzaž promenio.
On što uvek treba imati na umu jeste cilj. Ne treba vam umeće da procenite biznis – ako želite da neznatno doprinesete poslu. Međutim, ono će vam biti potrebno da biste se uspinjali na lestvici vođstva. Ne možete ga steći na seminaru niti brzim čitanjem, već jedino u pravim, ozbiljno i stručno vođenim, dobro procenjenim poslovnim situacijama.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com