Zamislite situaciju da imate radni list na kome treba da rangirate nekakve rezultate po prosečnoj vrednosti. Recimo da imamo rezultate nekoliko ispita određenog broja studenata, gde imamo sledeća polja: sedam kolona koje sadrže naslov: [Naziv], [Kol1](kolokvijum), [Kol2], [Kol3], [Kol4], [Test] i [Prosek]. U koloni [Prosek] imaćemo formulu koja će izračunavati samo četiri najbolja rezultata. Ukoliko se u obzir uzima i test, onda on treba da uđe u prosek kao jedan od četiri najbolja rezultata.
Ovakvu kalkulaciju moguće je izvesti u svim poznatijim programima za tabelarna izračunavanja, jer svi oni imaju funkciju koja vraća n najvećih ili n najmanjih vrednosti iz određenog dijapazona. U programima Microsoft Excel i Lotus 1-2-3 naziv funkcije je LARGE, a, recimo, u programu Quattro Pro LARGEST. Excel-ova formula koja će vratiti tri prosečne najveće vrednosti iz bloka B2:F2, može da izgleda ovako:
=AVERAGE(MAX(B2:F2);LARGE(B2:F2;2);
LARGE(B2:F2;3);LARGE(B2:F2;4))
U Lotus 1-2-3 funkcije AVERAGE i LARGE, menjaju funkcije @AVG i @LARGE. Istovremeno, odgovarajuće funkcije u programu Quattro Pro jesu @AVG i @LARGEST.
Ukoliko biste želeli da u prosek uđe i rezultat testa, ukoliko postoji, prethodna formula će biti nešto kompleksnija. Excel-ova verzija ovakve formule bi bila:
=IF(ISBLANK(F2);AVERAGE(B2:E2);
AVERAGE(F2;MAX(B2:E2);
LARGE(B2:E2;2);LARGE(B2:E2;3)))
Ukoliko u polju ćeliji F2 nema ničega, uzeće se jednostavni prosek bloka B2:E2.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com