U nekoliko prethodnih priloga upoznali smo se sa Linux-om, njegovim distribucijama, i pripremama za samu instalaciju. Preporučili smo vam i listu za proveru kompatibilnosti vašeg hardvera sa Linux-om, a upoznali smo se i sa tri načina za dobijanje prostora za instalaciju Linux-a. I na kraju naučili smo kako se kreira instalaciona boot disketa. Pošto ste proverili kompatibilnost vašeg hardvera sa izabranom distribucijom, i odvojili potreban prostor na disku, vreme je za samu instalaciju. Ali, pre same instalacije, odlučićemo se za neku od dostupnih distribucija.
Što se tiče izbora distribucije, sve zavisi od vaših afiniteta i upoznatosti sa različitim distribucijama. Kao što smo rekli, ako vaš prijatelj ima instaliranu neku od distribucija Linux-a, možda je najbolje da se odlučite za istu. Mi ćemo vam preporučiti dve distribucije, koje sada već poseduju instalacione procedure koje su slične Windows instalaciji, a u nekim momentima su i superiornije od Windows procedure. Distribucije koje vam preporučujemo su:
- Linux Mandrake 8.0 – www.mandrake.com – najnovija verzija distribucije koja poseduje možda i najlakšu proceduru instalacije (user-frendly). Prvobitno, ovo je bio ogranak distribucije Red Hat. Distribucija, u osnovnom paketu, dolazi na dva CD-ROM-a.
- Red Hat Linux 7.1 – www.redhat.com – Ovo je jedna od najstarijih i najpouzdanijih distribucija, dugo smatrana kao pravo rešenje za servere. I ova distribucija, sa novom verzijom, pretvara proces instalacije u „dečiju igru“. Cena paketa je oko 40 dolara, a u sebi sadrži: kernel 2.4, XFree86 4.0.3, KDE 2.1.1, GNOME 1.2.4…
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com