Windows – Problemi sa sistemskim resursima (II deo)

U tabeli na slici možete videti koliko koja komponenta sistema zauzima radnu memoriju. Između ostalog, ono što možete videti u tabeli je izvor, i jedan od glavnih razloga zašto Windows 9x/Me sistemi moraju da se restartuju da bi osvežili resurse, i zašto kod Windows NT/2000 sistema nema potrebe za restartom (pogledajte samo koliko ima vrednosti „neograničeno“).

Pa, kako onda uopšte zaustaviti „oticanje“ resursa? Odgovor je parcijalan i zavisi od aplikacije koja je pokrenuta i šta radite sa njom. Na primer, kod sistema Windows 3.1x učitavanje velikog broja fontova na sistemu dovodi do iscrpljavanja resursa, dok je to kod kasnijih verzija rešeno time što se fontovi ne učitavaju na startup-u. Međutim, kod fontova postoji i druga priča. Svaki put kada koristite novi font, on se učitava u GDI, i ostaje tamo sve do sledećeg boot-ovanja, a sve za slučaj da ga ponovo upotrebite. Takođe i elementi kao što su pozadinski wallpaper-i i screensaver-i „halapljivo“ zauzimaju resurse, jer se momentalno učitavaju.

Odmah po učitavanju neke aplikacije, iscrpljuju se potrebni resursi i često se uopšte ne oslobađaju. To Microsoft naziva „odloženom sistemskom inicijalizacijom“, kojom učitani element koji neki program zatraži samo jednom, ostaje i dalje u memoriji, u slučaju da ga kasnije pozove neki drugi program. Da je ovo tačno može potvrditi i mali eksperiment. Pokrenite neku aplikaciju i sačekajte da se potpuno završi učitavanje (dati program će zauzeti neke od User i GDI segmenata), a potom zatvorite aplikaciju. Sačekajte da se zaustave sve disk aktivnosti.

Zatim, ponovo pokrenite istu aplikaciju. Sa retkim izuzecima, aplikacija će biti učitana mnogo brže nego prvi put. Iako je program nakon prvog zatvaranja oslobodio sistemske resurse, neki od inicijalizovanih resursa ne moraju se ponovo učitavati. Druga varijacija ovog eksperimenta je da ponovo zatvorite program i da pređete na neke druge zadatke (određeno vreme), a zatim da ponovo pokrenete isti program. Rezultat će biti i dalje brže pokretanje nego prvi put, ali nešte sporije u odnosu na drugi put.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com