Predlog iz naslova bi se nekima mogao učiniti sumanut, osim ako se radi o manje bitnim odlukama u kojima nema stvarno negativne opcije (recimo, hoćete li ovaj ili onaj hleb, a dopadaju vam se i jedan i drugi). Međutim, bacanje novčića može da pomogne i prilikom donošenja prilično bitnih odluka.
Kako to? Zar to ne bi bilo neozbiljno? Bilo bi neozbiljno da primorate sebe da postupite onako kako novčić "odluči", ali nije to ono što vam predlažemo. Radi se o nečemu drugom i ipak promišljenijem nego što predlog na prvi pogled deluje.
Naime, nemalom broju ljudi se desi da se, pred donošenje važne odluke, jednostavno blokiraju – bitno je odabrati "ono pravo", a toliko je razloga i za i protiv, i strah od greške može da navede ljude da se ukoče i "zaglave", da ne rade ništa, dok vreme teče, a ovo ili ono bi ipak trebalo uraditi. Tada u pomoć priskače novčić: bacite ga i po principu pismo-glava vidite kakav rezultat dobijate.
Ako vam se rezultat dopadne, dobro je, znači da ćete postupiti onako kako želite. A ako vas dobijeni rezultat užasne, osetite se nelagodno, jako, jako ne želite tako da postupite – pa, i to je odgovor, zar ne? Vaša sopstvena reakcija vam kaže kako bi za vas bilo dobro da postupite, odnosno, šta je ono što nipošto ne želite da učinite. Da li je dozvoljeno varanje? U slučaju donošenja odluke putem bacanja novčića jeste.
Ne kažemo da je ovo metod koji vam uvek može pomoći, ali neretko, ako se negde "zaglavite", može da pomogne da se pomerite s mrtve tačke. A vrlo često je to ono što je bitno – pomeriti se s mrtve tačke, doneti već jednom nekakvu odluku, uraditi nešto i nastaviti sa svojim životom, umesto da samo stojite u mestu, neodlučni, u strahu od neizvesnosti, i ukočeni od straha.
Srećno!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com