Društvena mreža „Fejsbuk“ već godinama je najtraženiji pojam na domaćem internet pretraživaču „Krstarici“.
Domaći pretraživač interneta „Krstarica“ objavio je tradicionalnu listu najtraženijih pojmova. Ovogodišnja pokazuje da pažnju u Srbiji i dalje najviše zaokuplja „Fejsbuk“. Naziv popularne društvene mreže su i u 2014. petu godinu zaredom, korisnici popularnog portala najčešće ukucavali u prozor za pretragu. Na drugom mestu je globalni pretraživač „Gugl“, a na trećem pojam „vesti“. Tradicionalno visoko se koktiraju „vremenska prognoza“ i „Jutjub“.
Sajtovi novina se posećuju mnogo više nego prošle godine, navodi se u saopštenju srpskog pretraživača. Najčešće se traže sajtovi „Kurira“, „Informera“, Blica“, „Politike“ i „Večernjih novosti, a od elektronskih medija sajt RTS-a. Veb-izdanje našeg lista je prošle godine bilo 17. na listi, a ove je na trinaestom.
„Posao“ je prošle godine bio na petom mestu, a ove godine se naa osmom mestu našao pojam „posao u inostranstvu“.
Seks je sve potisnutiji na listi onoga što zanima korisnike portala – pre pet godina je bio na trećem, prošle na osmom, a ove je na 12. mestu. I dalje veliko interesovanje vlada za horoskopom i sanovnikom.
U odnosu na prošlu godinu poraslo je interesovanje za kuvar.
Kada se uporedi sa listom od pre nekoliko godina uočljivo je odsustvo nekih pojmova.
Kriza, kredit i kurs bili su među pet najtraženijih pojmova u 2011. godini, a sada ih nema među 20. Tu je, doduše Narodna banka Srbije, koja je ove godine, isto kao i prošle, na 20. mestu.
Novak Đoković se prvi put pojavio na listi 2012, ali je zanimljivo da ga nije bilo među prvih 20 ni prošle, a ni ove godine iako se u 2014. oženio i dobio dete.
Među prvih 20 nije ni rečnik, koji je pre nekoliko godina bio među najtraženijim pojmovima i jedan je od zaštitnih znakova „Krstarice“.
Kad vide šta ima na „Fejsbuku“, pogledaju vesti i kakve su šanse za posao, građanima izgleda ostaje samo da se uzdaju u sreću. „Loto“ je takođe reč koja je u poslednjih godina među 20 najraženijih.
(J.J.K, „Politika“, 26. decembar 2014)