„Čovek koji je pobrkao svoju ženu sa šeširom“ je kamerna opera jednog od najznačajnijih savremenih kompozitora Majkla Najmana, zasnovana na studiji neurologa Olivera Saksa o oboljenju vizuelne agnozije. Kao scensko delo mnogo puta je izvođeno s različitim kamernim sastavima u Evropi, Americi, Australiji. Pred bitefovskom publikom je izvela trupa „New Moment/Ideas Campus“, a projekat je inicirao Dragan Sakan, diplomirani psiholog, osnivač škole kreativnog mišljenja „Ideas Campus“ i časopisa „New Moment“, koji je bio i producent predstave.
Kamerna opera Majkla Najmana „Čovek koji je pobrkao svoju ženu sa šeširom“ je pokazala publici da klasična muzika, uz video formu i psihološku analizu, može da podstakne sva čula. Kroz video film Nikole Šuice, pratimo dva plana slučaja, narativni opis, i pokušaj prezentacije vizuelnog poremećaja glavnog junaka. U tom fantazmagoričnom svetu žena postaje šešir, konture stvarnosti postaju meke ili se gube. Film tako postaje sastavni deo muzike, naše asocijacije nisu slobodne već usmerene, priča se sklapa u sadejstvu ritma, slike i značenja teksta. „New Moment/Ideas Campus“ imaju autorska prava na tri izvođenja kamerne opere. Pretpremijera je bila u Piranu, a svetska premijera na ovogodišnjem Bitefu.
Opera je zasnovana na studiji o oboljenju vizuelne agnozije neurologa Olivera Saksa. Priču su adaptirali Majkl Moris, kompozitor Majkl Najman i autor libreta Kristofer Roulens. Premijera je održana 1986. godine, u Institutu savremenih umetnosti (ICA) u Londonu. Kao scensko delo, mnogo puta je izvođeno s različitim kamernim sastavima u Britaniji, Americi, Australiji, Norveškoj. Tokom 1999. godine, trajala je i evropska turneja pozorišne predstave, koju je režirao Piter Bruk.
Oliver Saks je najpoznatiji pisac studija iz neurologije, koji je svojom „Studijom o encefalitisu i pokušajima lečenja“ pobudio značajnu pažnju javnosti. Ta studija je poslužila kao osnova za film „Buđenje“ s Robinom Vilijemsom i Robertom De Nirom, snimljenim 1989. godine.
Kamerna opera „Čovek koji je pobrkao svoju ženu sa šeširom“ traje 58 minuta i originalno je snimljena za CBS Masterworks 1988. godine. Osim troje pevača, u originalnoj izvedbi učestvuju i Majkl Najman (klavir i dirigovanje) i članovi njegovog sastava. Snimljena je i televizijska verzija u produkciji ICA iz Londona, 1988. godine.
Priređivač nove, multimedijalne verzije opere, koju je videla publika na Bitefu, je Nikola Šuica, a o projektu kaže: „Kada sam pročitao Saksov tekst, podelio sam ga u manje celine: pregled, cipela, šešir, epizoda s rukavicom ili događaj s ružom. Postavio sam ih tako, da u ukupnom muzičkom, ali i dramskom toku, mogu da budu u međusobnom odnosu. Nastala je zbirka varijacija, koje su u osnovi sledile Saksovu priču, a na drugim nivoima predstavljale muziku kroz sve nedostatke junakove percepcije. Želeo sam, a bio je to i konceptualni zadatak, postepeno da potisnem muziku i tako stvorim prazninu, koja predstavlja odraz junakovog sveta. Napravio sam nešto nalik obrnutoj muzičkoj analizi: počeo sam bogatom i intenzivnom muzikom, da bi kroz seriju varijacija muzika nestala, a sve se završilo ogoljenom strukturom“.
Dodatne informacije o predstavi i trupi:
BITEF na stranicama Internet Krstarice, zvaničnog Internet promotera ovogodišnjeg festivala:
BITEF – oficijelne stranice:
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com