Dž. bi balard „Carstvo sunca“ na Književnom klubu

BEOGRAD – Četrdeset deveta tribina Laguninog književnog kluba održana je večeras u knjižari Delfi u SKC-u, a tema je bila roman „Carstvo sunca“ Dž. G. Balarda, koji je “ Gardijan“ nazvao “ najboljim engleskim romanom od Drugom svetskom ratu.

O knjizi su govorile urednice u Laguni Mina Kebin i Nevena Milojević a moderatorka razgovora bila je Tanja Vučković, predstavnica za medije.

Po višestruko nagrađivanom romanu holivudski režiser Stiven Spilberg snimio je istoimeni film koji je bio nominovan za šest Oskara.
Kjjiga je autobiografska pošto je Balard (1930) bio s roditeljima i sestrom u Šangaju kada su Japanci izvršili invaziju na Kinu a strance su odveli u logore. On je svoje detinjstvo proveo pod najtežim uslovima u Kini i tek se sa 16 godina vratio u Veliku Britaniju.
Posle neuspešnih studija medicine i nekoliko godina provedenih kao pilot RAF-a, Balard krajem 50-tih počinje da piše priče i postaje prepoznatljiv u žanru naučne fantastike .

Od šezdesetih piše svoje najbolje romane koji dobijaju epitet „balardski“, a definiše ih distopijska modernost , turobni predeli stvoreni ljudskom rukom. Sve vreme ostaje opsednut smrću i predviđa nove ratne sukobe.

Po romanu “ Sudar“ snimljen je kontroverzni film Dejvida Kronenberga, a 2008. je dobio Zlatnu PEN nagradu za izuzetna dostignuća na polju književnosti. Umro je 2009 godine.
„Njujork tajms“ napisao je da će Balardova knjiga „Carstvo sunca“ postati klasik, a kritičar „Gardijana“ je insistirao da svi treba da se upoznaju sa jednim od najboljih pisaca druge polovine 20 veka, naročito oni koji vole istorijske romane o Drugom svetskom ratu i koje zanimaju posledice rata na ljudsku psihu.
Roman je, kako je primetila njegova urednica Mina Kebin, o odrastanju, ratu i gubicima, gladi i opstanku, a pre svega je priča o pojedincu koji u sebi pronalazi moć ne samo da opstane već i da ostane ljudsko biće u razularenom i nečovečnom svetu ratnog vihora.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com