VAŠINGTON – Fosili stari 520 miliona godina, za koje se do sada mislilo da su životinjski, možda su, u stvari, ostaci drevne vrste algi, a ne stvorenja poznata kao briozoa, navodi se u najnovijoj naučnoj studiji koju je danas objavio američki „Sajens njuz“.
Kako se navodi, na osnovu novih otkrića fosila u Kini, vrsta, koja je živela pre oko 520 miliona godina i za koju se smatralo da je najstarija poznata briozoa, verovatno je vrsta algi koje formiraju kolonije.
Briozoe su životinje koje imaju pipke i žive u zajednicama pričvršćenim za stene, školjke ili druge površine na morskom dnu ili dnu jezera.
Problem je u tome što neke druge životinje i alge naseljavaju iste površine.
Briozoa protomelišion gatehousei prvi put je opisana 1993. godine, a naučnici je nisu kategorisali kao briozou sve do 2021. godine.
Analize fosila koji su još bolje očuvani od onih koji su prethodno opisani pokazuju da ta vrsta, možda ipak, nije bila briozoa, rekao je paleobiolog sa Univerziteta Duram u Engleskoj Martin Smit za jučerašnji broj časopisa „Nejčr“.
Prema njegovim rečima, stari fosili su sačuvali samo
skeletni okvir, dok novi fosili, otkriveni u južnoj Kini, uključuju i meke delove organizma, a umesto pipaka, za koje se očekuje da će biti pronađeni u dobro očuvanoj briozoi, novootkriveni fosili imaju obode u obliku listova tipične za pojedine vrste algi.
Ukoliko bude potvrđeno, novo otkriće znači da su najstariji poznati fosili briozoa stari oko 480 miliona godina.
Nisu svi naučnici saglasni da novootkriveni fosili nisu briozoa.
Lisnati obodi koje su opisali Smit i njegove kolege mogle bi se lako protumačiti kao delovi tela pojedinačnih životinja u koloniji briozoa, ocenio je paleontolog za beskičmenjake u londonskom Prirodnjačkom muzeju Pol Tejlor koji nije bio uključen u studiju.
Briozoe (od grčkih reči: bryon-mahovina, zoon- životinja) su morske, ređe slatkovodne, životinje iz porodice „pamekušaca“ koje žive u kolonijama i mahovinasto su razgranate.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com