BEOGRAD – Izložba “Železničko školstvo kroz vreme”, koju su “Železnice Srbije” pripremile za ovogodišnju manifestaciju “Dani evropske baštine” otvorena je u Železničkom muzeju u Beogradu.
Na novoj postavci su prikazane fotografije, predmeti i arhivska građa iz fonda Železničkog muzeja, koji predstavljaju istoriju školovanja srpskih železničara.
Prva železnička škola u Srbiji “Knjaževska srpska železnička i trgovačka škola” otvorena je u Beogradu pre 140 godina, 1881. godine.
Ipak, kako istorijski podaci govore, školovanje srpskih železničara seže još dublje u prošlost, u davnu 1871. godinu kada su petorici učenika Tehničkog odeljenja Velike škole dodeljene stipendije za školovanje u inostranstvu – za studije inženjerstva za železnice.
Ministar građevine je 1881. godine, uz saglasnost Vlade i Generalne unije, dozvolio dvojici čeških inženjera iz Železničkog odeljenja Ministarstva građevina da otvore upravo Knjaževsku srpsku železničku i trgovačku školu u Beogradu.
Najbolji polaznici poslati su u Austrougarsku i Belgiju na usavršavanje, a po povratku bili su raspoređeni na najodgovornija mesta na srpskim železnicama.
Za vreme Prvog svetskog rata, 1916. godine, otvorena je “Francusko-srpska profesionalna železnička škola” u gradu Turu, u Francuskoj, koja je bila otvorena do 1919. godine.
Osim ove škole, u Zejtinliku kod Soluna je, pri Železničkoj komandi, osnovan zanatski kurs za železnička zanimanja.
Posle Drugog svetskog rata otvaraju se železničke obrazovne institucije, kao što su železničke industrijske škole, a, 1947. godine i Železnički tehnikum u Puli, koji je školovao železničare za čitavu jugoslovensku mrežu.
Najviši stepen u obrazovanju železničara jeste Saobraćajni fakultet.
Njegova istorija počinje 1950. godine osnivanjem Visoke saobraćajne škole u Beogradu, u tadašnjoj Federativnoj Narodnoj Republici Jugoslaviji.
Škola je bila smeštena u zgradi današnjeg Šumarskog fakulteta, koju su železničari izgradili svojim prilozima i dobrovoljnim radom.
Danas, obrazovanje železničara ide u korak sa najnovijim saznanjima u oblasti tehnike, a od naredne godine planirano je uvođenje dualnog obrazovanja.
Time se podrazumeva učenje kroz rad u kompanijama železica Srbije, čime će đaci dobiti mogućnost da kroz učenje budu spremni za upravljanje najsavremenijim brzim vozovima.
Izložba “Železničko školstvo kroz vreme” trajaće do 30. novembra.
Radno vreme Železničkog muzeja (Nemanjina 6) je od 8 do 16 časova, a ulaz je slobodan, uz obavezno poštovanje svih epidemioloških mera.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com