Povodom izlaska dugo očekivanog prevoda najpoznatije knjige Džeralda Darela „Moja porodica i druge životinje“, u četvrtak 25. jula 2002, održaće se „Veče sa Džeraldom Darelom“ u Galeriji Prirodnjačkog muzeja, s početkom u 19.30 sati. O knjizi će govoriti dr Vojislav Vasić, direktor Prirodnjačkog muzeja, i g. Đorđe Pisarev, književnik. O svom radu na prevođenju knjige govoriće g. Bojan Radić, a Milan Živković će prikazati deo slajdova „životinja iz zadnjeg dvorišta,“ naročito onih koje se pominju u Darelovoj knjizi.
Iz knjige
„Prirodnjak je srećan iz dva razloga. Prvo, on uživa u svakom deliću sveta oko sebe, i njegov život je mnogo bogatiji nego život nekog ko prirodu uopšte ne primećuje. Drugo, on se može baviti svojim hobijem bilo gde u bilo koje vreme, jer će ga isto toliko očaravati posmatranje živih bića koja se bore za opstanak usred velegrada koliko i raskoš stanovnika tropske prašume.“
„Uživao sam kad sam prvi put ugledao i igrao se s čudnim kljunarom koji liči na Paju Patka u bundi, ali sam se isto toliko zabavljao posmatrajući, kroz kuhinjski prozor, kako se vrapci vrpolje u živici oko vrta.“
Bojan Radić, prevodilac, o knjizi:
„Džerald Darel (1925-1995), širom sveta poznati prirodnjak i borac za očuvanje prirode, u svojih dvadesetak knjiga o prirodi pruža obilje dokaza bogatstva koje je prikupljao široko otvorenih očiju na svojim putovanjima u Kamerunu, Paragvaju, Australiji, Rusiji, a možda najviše tokom svog detinjstva na Krfu u ekspedicijama oko kuće.
„Posle čitanja ove knjige, kao i drugih posvećenih istom periodu života, ne može se pobeći od zaključka da je Darel, uz pomoć magije mediteranskog sunca i mora, uspeo da zamrzne dečaka u sebi, i da ga prizove kad god razmišlja, piše ili razgovara o prirodi. Možda su mu ta dečja veština i iskustvo iz detinjstva pomogli da s humorom piše i o jedinom zaista destruktivnom pripadniku životinjskog carstva – našoj vrsti? Bilo kako bilo, pred vama je knjiga koju je napisao čovek koji je ostvario barem deo svojih snova iz detinjstva – 1958. godine osnovao je svoj zoološki vrt na ostrvu Džerzi u Lamanšu, a 1964. godine Džerzi vajldlajf prezervejšen trast (Jersey Wildlife Preservation Trust), koji je uspeo, odgajanjem i vraćanjem u divljinu, da od sigurnog uništenja spase nekoliko životinjskih vrsta u Brazilu, na Mauricijusu, Jamajci i Majorci. Mauricijska vetruška, vrsta grabljivice, 1974. godine zbog upotrebe pesticida spala je na samo četiri primerka i postala najređa ptica na svetu. Zahvaljujući ostvarenoj Darelovoj zamisli oko 200 ptica vraćeno je u prirodu, gde se razmnožavaju.
„Pre nego što se upustite u čitanje bilo koje Darelove knjige morate biti svesni opasnosti da se vrlo lako možete razvedriti, osvrnuti oko sebe i početi da uviđate i razaznajete. Pri čitanju „Moje porodice i drugih životinja“ ta opasnost postaje neminovna.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com