Naučni skup o diplomatskim odnosima Italije i Srbije u SANU

BEOGRAD – Naučni skup povodom 140 godina od uspostavljanja diplomatkih odnosa Srbije i Italije otvoren je danas u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) u Beogradu.

Na otvaranju ovog značajnog skupa, predsednik SANU Vladimir Kostić istakao je je da mu čini veliku čast što se pod krovom Akademije održava skup o ne tako malom jubileju kao što je 140 godina od uspostavljanja diplomatkih odnosa Srbije i Italije.

„U spisku tema koje će danas biti predstavljene, palo mi je u oči predavanje čiji je naslov ‘Neočekivano prijateljstvo’. Postavljam pitanje zašto baš neočekivano prijateljstvo. Dve zemlje koje su neka vrsta suseda, zemlje s različitim kulturama ali i izrazitim međusobnim poštovanjem. Dve zemlje koje jedna drugoj mogu da pruže različita objašnjenja za različite periode istorije. Odnos Italije i Srbije je u tom kontekstu za nas od velike važnosti“, kazao je Kostić.

On je naglasio želju da ovim ovaj skup bude jedan od prvih koraka u nečemu što bi činilo ozbiljniji korak u međusobnom upoznavanju.

„Ukoliko malo analiziramo istoriju, nije zapanjujuće koliko smo različiti, već koliko smo slični. Hajde da na toj sličnosti gradimo budućnost bez obzira što nisam siguran da će nam barem u političkim okvirima budućnost biti zajednička. Prijateljstvo ove dve zemlje je bez obzira ne sve neupitno“, kazao je Kostić.

Italijanski ambasador u Srbiji Karlo Lo Kašo zahvalio je na gostoljubivosti i saradnji predsedniku SANU Vladimiru Kostiću.

„Pozdravaljam i profesora Vojislava Pavlovića, direktora Instituta za balkanske studije koji je zajedno sa Italijanskim institutom za kulturu organizovao ovaj skup. Današnji skup je deo proslave jubileja 140 godina od uspostavljanja diplomatkih odnosa Srbije i Italije i desetogodišnjice strateškog partnerstva dve zemlje. Povodom ove dve godišnjice, Italijanski institut za kulturu sproveo je niz aktivnosti i manifestacija u Beogradu“, kazao je Karlo Lo Kašo.

Prema njegovim rečima, nedavna poseta italijanskog premijera Đuzepea Kontea predstavljala je značajan institucionalni i politički trenutak za odnose Italije i Srbije.

„Podsećam na sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa (zamenikom premijera) Mateom Salvinijem od pre nekoliko nedelja u Rimu. U sferi kulture, izložba posvećena rimskom baroku u Narodnom muzeju u Beogradu obeležila je prvu polovinu 2019. godine u Srbiji. Imali smo mnoge programe posvećene muzici, dizajnu i italijanskom jeziku“, kazao je Lo Kašo.

On je ocenio i da današnji skup pomaže širenju perspektive dobrih odnosa između Italije Srbije.

„Želimo da istaknemo datume koji su važni za uspostavljanje odnosa dveju država, kao i za prodibljivanje saradnje koja je utemeljena u zajedničkoj evropskoj istoriji. Nismo sigurni da će naša politička budućnost biti zajednička kao što je to predsednik Kostić kazao, ali želimo da podržimo legitimnu ambiciju Srbije da postane deo Evropske Unije. Taj proces je mučan, složen i dug, ali sitovremeno smatramo da Beograd i Srbija imaju sve potencijale da taj projekat ostavre sa velikim uspehom“, kazao je Lo Kašo.

Za njega nema dileme da je bliskost institucija u Italiji i Srbiji evidenta, kao i želja da se njihova saradnja nastavi i u budućnosti.

„Ovaj skup će doprineti povećanju zajedničkih projekata italijanskih i srpskih institucija. Ambasada Italije i naš Institut za kulturu podržavaju tu međuakademsku saradnju koja čini važan deo bilateralnih odnosa dveju zemalja. Italija ohrabruje promene u Srbiji koji doprinose pristupanju Evropske Unije“, podvukao je Lo Kašo.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com