BEOGRAD – Promocija knjige “Teorija filmske kritike: Elementi za promišljanje filma” autora Tomislava Gavrića održana je danas u maloj sali Jugoslovenske Kinoteke u Beogradu.
Istaknuti publicista i filmolog objavio je novu knjigu u izdanju Filmskog centra Srbije.
Gavrić je istakao da nova knjiga predstavlja sintezu njegovog rada na filmu u vidu publicistike, istraživanja, analize, jer kaže da se čitav život bavi proučavanjen filma, kojeg je definisao kao – sintetičku umetnost.
Po njemu, danas se veoma promenilo „teorijsko biće filma“, i to su sada čitave studije filma, gde je uključena i psihoanaliza, metafizika, filozofija duha.
„Moja knjiga je zapravo filozofija filma. Tu su prisutni metodi analitičke filozofije. Ipak, smatram da je pisana jednim opuštenijim stilom, da bude zanimljiva svima, i onima koji pomno prate film, profesionalcima – stvaraocima, i drugima koji ne poznaju film“, objasnio je autor knjige.
Svoje viđenje Gavričevog obimnog dela dao je Žarko Dragojević, filmski reditelj i publicista, autor četiri knjige o teoriji filma.
Reditelj je podsetio da je Gavrić filozof po obrazovanju, ali i prema vokaciji u životu, sve posmatra kroz prizmu filozofije.
Takođe, autor je teoretičar i estetičar filma, pravi filmolog koji često upoređuje film sa starijim umetnostima (slikarstvo, arhitektura, književnost).
Dragojević je predstavio knjigu kao višeslojnu filmološku studiju o estetici i teoriji filma, filozofiji umetnosti, čija je struktura stvorena na veoma pregledan način, kroz 13 poglavlja i ukupno 130 odeljaka kao podnaslovi, što se stiče utisak da je reč o „sabiranju više knjiga“.
„Toma Gavrić je istinski ljubitelj filma, što dokazuje u svim svojim knjigama. Možda je sam duži naslov knjige pomalo zbunjujući i nejasan za nekog laika. Upada u oči samo pojam Filmska kritika, i onda će čitaoci imati utisak da je ovde reč samo o tome, a ovako studiozno delo nudi toliko toga više“, otkrio je Žarko Dragojević.
Dr Ivana Kronja, filmolog i kulturolog, i autor knjiga o teoriji filma i kulture, primetila je da se percepcija filma dosta promenila tokom pandemije koja je na to evidentno uticala.
„Sada se film znatno brže snima, kao i igrane TV serije, u svetu, a posebno i kod nas. Svesni smo hiper produkcije igranog sadržaja u Srbiji, a ranije se jedan film polako i postepeno pripremao. Danas ovako to izgleda: najavi se snimanje serije ili filma, bude održana premijera jako brzo, ode u bioskope, onda se na njega zaboravi, dolaze neki novi“, navela je Kronja.
Ona je naglasila da je ranije filmski kritičar uvažavan i bio prava institucija, vrh intelektualne lestvice znanja.
Miroljub Stojanović, urednik izdavačke delatnosti u Filmskom centru Srbije, rekao je da je napisana na visokom evropskom nivou i otkrio da ništa nisu skratili ni izbacili iz originalnog rukopisa.
“Knjiga Tomislava Gavrića po svom obimu i zamahu ali i teorijskim aspiracijama, retka je u srpskom filmskom izdavaštvu. Ona je to najviše zahvaljujući retkoj teorijskog elaboraciji, erudiciji i analitičkom daru zapažanja. Kroz 13 poglavlja svoje knjige, Gavrić zahteva strpljivog i posvećenog čitaoca, koji će uživati u problematizovanju ontologije filma, kao i drugih lepih umetnosti”, rekao je Stojanović.
Tomislav Gavrić rođen je 1948. u Valjevu. Studirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Bavi se teorijom filma, masovnih komunikacija, i prevođenjem. Autor je značajnih knjiga o teoriji filma – “Moć imaginacije – Eseji o filmskom žanru”, “Metode filma – Ogledi iz teorije filma”, “Rečnik okultizma”, “Rečnik političkog mišljenja”, “Estetika radio drame” i mnogih drugih.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com