Prvi put dodeljene nagrade „Ljubomir Stojanović“ u Matici srpskoj

NOVI SAD – Nagrada „Ljubomir Stojanović“ za najbolje master radove iz srpskog jezika za studente sa univerziteta u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, prvi put je uručena u Svečanoj sali Matice srpske u Novom Sadu.
Novu nagradu koja nosi ime čuvenog filologa Ljubomira Stojanovića (Užice 1860 – Prag 1930), u ponedeljak je dobilo četvoro studenata iz Beograda, Novog Sada i sa Pala, za 2020. godinu.
Stručni žiri je jednoglasno odlučio da dodeli prvu nagradu – Dušanu Pejiću za rad “Jezičko-stilske dominante u romanu “Naše tamnovanje” Jezdimira Dangića” (Filozofski fakultet, Pale).
„Veliko mi je zadovoljstvo što sam ja iz Republike Srpske, dobitnik ove prestižne nagrade, što predstavljam Republiku Srpsku i što Matica srpska briše granice između Srbije, Crne Gore i moje zemlje“, rekao je laureat Pejić, dobitnik prve nagrade.
Drugu nagradu je primila Tamara Đurić za rad “Jezička slika deteta u Rečniku kosovsko-metohijskog dijalekta Gligorija Elezovića” (Filološki fakultet, Beograd).
„Dobiti nagradu koja nosi ime Ljubomira Stojanovića je velika čast i veliki podstrek za dalje bavljenje naukom“, izjavila je Tamara Đurić.
Žiri je odlučio da dodeli dve treće nagrade – Maji Stepanov za rad “Imenička sintagma sa padežnim determinatorom u Andrićevoj zbirci pripovedaka “Beogradske priče” (Filozofski fakultet, Novi Sad) i Marini Bagi za master “O sintaksičkom i semantičkom ponašanju glagola ostaviti” (Filološki fakultet, Beograd).
„Za mene je to veliki podstrek da nastavim da se bavim naukom o našem jeziku kao student doktorskih studija Filozofskog fakulteta u Novom Sadu“, istakla je Maja Stepanov, dobitnica treće nagrade, a za njom se nadovezala takođe laureatkinja treće nagrade Marina Bagi – „Mislim da mi se naučni rad čini primamljivijim i da bih mogla mnogo toga da učinim na tom polju“.
Nagrada “Ljubomir Stojanović” je ustanovljena kako bi se mladi studenti podstakli da se bave naukom i neguju srpski jezik.
Žiri je pregledao 18 radova na konkursu, koje su dostavile katedre iz Beograda, Novog Sada, Pala, Novog Pazara, Banjaluke i Niša.
Stručni Žiri je radio u sastavu profesora i doktora nauka: Isidora Bjelaković, Jasmina Dražić, Nataša Kiš, Vesna Lompar, Aleksandar Milanović i Vanja Stanišić.
„Pokazaćemo stručnoj javnosti i široj populaciji koliko je važno obraćati pažnju na mlađe generacije i negovanje srpkog jezika“, naglasila je prof. dr Isidora Bjelaković, predsednica žirija i dodala da su svi radovi izuzetnog kvaliteta, što uliva nadu u nove generacije.
Filolog i istoričar po obrazovanju, Ljubomir Stojanović završio je Filozofski fakultet Velike škole u Beogradu, a dalje školovanje imao u Beču, Petrogradu i Lajpcigu.
Bio je gimnazijski profesor, kao i profesor na Velikoj školi u Beogradu (1891-1899), redovni član Srpske kraljevske akademije.
Takođe, bio je više puta ministar prosvete i crkvenih dela (1903, 1904, 1906, 1909) u Srbiji, pod vladavinom kralja Petra I Karađorđevića.
Stojanović je objavio izdanja velikog broja starih spomenika, rukopisa, dokumenata, zapisa, natpisa, rodoslova i pisama – Miroslavljevo jevanđelje, Stari srpski rodoslovi i letopisi, kataloge rukopisa Srpske kraljevske akademije i Narodne biblioteke u Beogradu.
Publikovao je kritički priređena Vukova dela od 17 tomova, od kojih je najznačajnija “Vukova prepiska”. Pisao je i priređivao udžbenike gramatike za srednje škole, a najznačajnije mu je delo – biografija “Život i rad Vuka Stefanovića Karadžića”.
Objavio je monumentalno delo o srednjovekovnim srpskim izvorima – „Stari srpski zapisi i natpisi“ u 6 tomova (1902 -1926).

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com