Koliko svako od nas zaista poznaje svoj grad? Da li prolazimo pored mesta na kojima se stvarala istorija, gazimo li pločnike kojima je tekla krv raznih demonstranata, heroja, mučenika… Nažalost, činjenica je da ne znamo baš mnogo o senima prošlosti koje nas okružuju, a razloga za to je mnogo. Ideološke krajnosti kojima smo bili podvrgnuti i u poratno vreme, ali i poslednjih decenija tokom kojih se sprovodilo često nepotrebno i neopravdano "izmirivanje dželata i žrtava", često su zamagljivale ili potpuno cenzurisale određene istorijske događaje.
To je sve naročito primetno kada je u pitanju javni politički život, a on je ovde bio više nego živ i aktivan i pre nego što je istorija počela da se događa nama – znači, pre svih mogućih devetih martova, vidovdanskih sabora i petih oktobara. Ovde se svaki čas nešto burno dešavalo. Vek za nama bio je više nego turbulentan, Beograd je zapamtio niz većih i manjih političkih zemljotresa, potresa i sleganja tla. Upravo ovim pojavama bavi se obimna i luksuzna knjiga od 450 strana "Vreme ulice, politika na javnim prostorima Beograda u dvadesetom veku", koju su, pod pokroviteljstvom Muzeja grada Beograda, pripremili Darko Ćirić, Biljana Stanić i Vladimir Tomić.
Uz mnoštvo istorijskih informacija ne samo o političkom već i o ekonomskom i kulturnom životu prestonice i hronološki osvrt na gotovo svaki iole značajan događaj (krunisanja, verske procesije, sletovi, demonstracije, bombardovanja…) – ona donosi i fascinantnu zbirku fotografija kojima defiluju istorijske ličnosti, vladari, političari, ljudi od ugleda, obični građani, vojnici… ali je grad taj koji je sveprisutan – grad Beograd, centar koji je kao magnetom privlačio istoriju da se uvek iznova desi baš tu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com