Prava bečka šnicla je omiljeno austrijsko jelo koje često spremamo, posebno za nedeljni ručak, ali ne ispadne uvek onako kako smo zamislili. Iako naizgled jednostavna, priprema bečke šnicle zahteva određeno znanje i pripremu, a prvi korak je odabir mesa.
Jedna korisnica je u Fejsbuk grupi Index recepti: Šta ste danas kuvali? pitala za savet – kako pripremiti bečku šniclu, da meso bude mekano. Kaže da je koristila svinjetinu i da je meso bilo žilavo, a svi koji su odgovarali na komentare rekli su jedno – bečka šnicla se pravi isključivo od telećeg mesa.
Bečka šnicla se pravi isključivo od telećeg mesa
Bečka šnicla ili Wiener Schnitzel je vrsta šnicle napravljena od tankog, pohovanog i prženog telećeg kotleta. Njegova definicija je strogo zaštićena austrijskim zakonom. Bečka šnicla mora biti teleća, a kada se pravi sa bilo kojom drugom vrstom mesa, tehnički se ne može nazvati bečkom šniclom.
„Prvo treba da znate razliku između bečke šnicle i šnicle na bečki način. Bečka šnicla je isključivo teletina i nikakvo drugo meso. Po bečkom to može biti bilo koje meso“, napisala joj je druga korisnica Fejsbuka i dodala da da bi meso omekšalo, šnicle par sati pre pripreme treba iseći, dobro umutiti i potopiti u vodu sa skrobnim brašnom najmanje 4 sata (150 ml vode i jedna kašika skroba).
Međutim, teletina od koje se priprema bečki biftek je sama po sebi veoma mekana, a da bi bila još mekša, važno je da se meso dobro istuca pre paniranja. Sledeći korak je priprema poha i začina – dovoljno je da se meso malo posoli i pobiberi, pa uvalja u brašno, u umućena jaja i na kraju u prezle.
Odreske pripremljene za pohovanje pržite u tiganju na dobro zagrejanom ulju oko 3 minuta sa svake strane. Dajte ulju vremena da se dobro zagreje, ali neka temperatura ulja bude srednja.
Posluživanje
Bečki biftek se može poslužiti uz kuvani krompir i grašak kao prilog, a tradicionalno se služi uz pečeni krompir, džem od brusnica i zelenu salatu. Meso možete poprskati limunovim sokom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com