Sigurno ste nekad čuli onu krilaticu „najbolji je vojnički pasulj“, ali niko vam neće reći najbolje čuvanu tajnu – što je količina veća, to je bolji. Mi smo došli i do originalnog recepta.
Stariji sugrađani koji su služili vojni rok u JNA i dalje prepričavaju kao najvažniji događaj – ručak sa vojničkim pasuljem.
Često su se domaćice pitale da li postoji neki tajni sastojak zbog koga je bio tako hvaljen, a neki su išli dotle da su ga smatrali pravom vojnom tajnom.
Na internetu se pre par godina pojavio sken knjižice koja nosi naziv „Recepture za pripremu hrane u JNA“ i tada je konačno na videlo izašao čuveni recept za vojnički ili bolje rečeno čorbast pasulj.
Ovako originalni recept zapravo izgleda.
Sastojci:
- 500 gr pasulja
- 1 glavica crnog (crvenog) luka
- 2-3 čena belog luka
- 1 šargarepa
- 100 gr masti ili ulja
- so, biber
- 1 kašika aleve paprike
- 1 kašika vegete
- 1 list lovora
- 1 suva paprika
- peršunov list
Pasulj koji ste očistili i prebrali treba da se potopi u hladnu vodu, ali da vode bude dovoljno da pasulj ne bi upio svu vodu kada nabubri. Pasulj u vodi treba da ostane do tri sata.
Nakon što je pasulj nabubrio, treba ga ocediti i staviti u širu posudu, ponovo naliti hladnom vodom „da ogrezne“ i kuvati 20-ak minuta. Nakon toga ponovo još jednom cedimo pasulj i nalivamo ga ovaj put vrelom vodom, takođe da ogrezne odnosno da vode bude više nego pasulja.
U vodu sa pasuljem se dodajte sitno seckani luk i nastavlja se kuvanje uz povremeno dolivanje tople vode.
U vrelu mast u tiganju dodaje se ostatak sitno seckanog luka, šargarepa sečena na sitne kockice i sve se proprži na laganoj vatri da porumeni. Kada je pasulj na pola kuva dodaje se proprženi crni luk i šargarepa i lovorov list.
Potom u tiganj se ponovo dodaje malo mast, kada se zagreje u nju se dodaje brašno i pravi se zaprška. Kada brašno porumeni, isključi se ringla i odmah se dodaje sitno seckani beli luk i aleva paprika i sve se dobro izmeša i doda u pasulj.
Uz stalno mešanje da se zaprška ne bi zgruvala, dodaje se na kraju i suvi začin po ukusu. Kada se zaprška stavi u pasulj, čorba se kuva još maksimalno tridesetak minuta, a posle toga treba da se isključi ringla na kojoj se kuva papir i doda po želji biber, peršunov list i dosoli se ako ima potrebe.
U pasulju po želji mogu da se kuvaju i rebarca, suvo meso ili može da bude, kako se narodski kaže – klot.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com