Kiseli kupus nije samo obična namirnica, već prava riznica vitamina i nezaobilazan deo mnogih jela
Saveti da se ribanac ne pokvari i da ne promeni ukus su vrlo korisni, a možete da ga pripremate u manjim količinama, kako ne biste rizikovali da vam propadne celo bure.
6 saveta da se kiseli kupus ne ubuđa:
1. Za dobar kiseli kupus koristite čistu opremu. Čisto ne znači sterilno. Trik je da se obezbedi okruženje za fermentaciju, gde dobre bakterije mogu brzo da nadmaše loše bakterije. Sterilisanje opreme za kiseli kupus je preterano i uništava bakterije neophodne za uspostavljanje odgovarajuće sredine za fermentaciju. Jednostavno operite tegle i opremu deterdžentom za sudove i dobro isperite vodom.
2. Tegla kiselog kupusa treba da bude 75-80% puna. Previše vazduha u tegli može da izazove pojavu buđi i gljivica. Gasovi koje oni proizvode potiskuju kiseonik iz tegle. Zato, dodajte još kupusa ili ga premestite u manju teglu ili bure.
3. Fermentaciju kupusa treba da radite na nižim temperaturama. Ovo je posebno važno tokom prvih nekoliko dana fermentacije, kada bakterije stvaraju mlečnu kiselinu neophodnu za očuvanje kiselog kupusa. Potražite hladnije mesto u kući ili fermentišite tokom hladnije sezone. Opseg temperature od 18-21°C je najbolji.
4. Koristite dovoljno soli. Ako kiselite na temperaturama koje su veće od idealne, povećajte količinu soli koju koristite. Koristite punu supenu kašiku, umesto ravne kašike.
5. Stvorite anaerobno okruženje. Plesni je potreban vazduh za rast. Držanjem kupusa ispod slanog rastvora i korišćenjem vazdušne komore neke vrste, buđ se neće stvoriti.
6. Koristite sveže, kvalitetne sastojke. Povrće koje počinje da se kvari ima veći sadržaj plesni od svežeg povrća. Možda će vas zanimati kako da produžite rok trajanja kiselom kupusu.
(stvarukusa.mondo.rs)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com