Možda ste jedni od onih koji radije koriste već korišćeno ulje je ne žele bacati ono što se ponovo može iskoristiti. Ako je tako, imamo dobre vesti za vas. U redu je koristiti ulje za prženje više puta.
Piletina 4x, krompir i 8x
Kuvari iz takozvane američke testne kuhinje napravili su zanimljiv eksperiment. Probali su pržiti u dva identična lonca, s istom količinom istog ulja, u jednom loncu piletinu, a u drugom krompir. Nakon svakog prženja ulje su filtrirali i posebnim priborom ocenjivali njegov kvalitet. I kako je ispalo?
Ulje od piletine postupno je tamnilo i postajalo sve mirisnije. Ali njegovi konačni rezultati bili su dobri i nakon četvrtog merenja. Tek od petog prženja piletina je postala premasna i zaudarala na zagorelu masnoću. Nasuprot tome, ulje korišćeno za prženje krompira ostalo je bledo i bez mirisa čak i nakon osme doze. Nakon toga, kuvar je prestao biti zainteresovan za testiranje. Stoga je njihova konačna preporuka: Meso i premazane namirnice pržite na jednoj masnoći 3 puta, maksimalno 4 puta. Međutim, čistije proizvode možete pržiti u istom ulju do 8 puta. A možda čak i duže, ako istrošenu mast nastavite nadopunjavati svežom.
Ipak, bolje je ovaj pokušaj uzeti kao smernicu i slediti sopstveni nos i oči. Ako ulje potamni, peni se na površini i još se dimi, izlijte ga. Ako vas pecka nos ili miriše užeglo, zamenite ga svežim. Tokom prženja u njemu se oslobađaju vlaga i čestice hrane, zbog čega potamni, raspada se i menja ukus. Kako se njegov kvalitet pogoršava, tako pada i njegova sposobnost prženja ukusne hrane. Hrana pripremljena na pregorelom ulju je masna i puna ukusa za koje ne marimo.
Pržite na sojinom ili uljem od repice
Sojino ulje je posebno pogodno za prženje, zbog svoje sposobnosti da izdrži visoke temperature. Prikladne su i semenke uljane repice ili suncokreta. Nasuprot tome, ekstra devičansko maslinovo ulje počinje dimiti već na temperaturi od 190 °C. Takođe je nepotrebno skupo i njegov tipičan ukus ne odgovara prženoj hrani.
Obratite pažnju i na skladištenje
Ulje se može pokvariti i bez prženja. Najveći neprijatelji su joj vlaga, toplota i svetlost. Stoga ga nikada ne stavljajte u ormarić neposredno iznad šporeta. Treba ga čuvati dobro zatvoreno na suvom, hladnom i tamnom.
Ulje ne spada u otpad
A kako sa masnoćom kojoj je bolje reći zbogom? Nikad ga ne bacajte u odvod. Vaše cevi će vam biti zahvalne. Ponovno će se stvrdnuti na hladnoći, začepiti cevi i moraćete pozvati majstora, ako ste začepili odvod.
Zato je bolje pustiti mast da se ohladi i staviti u zatvorenu posudu koju ćete zatim odložiti s običnim komunalnim otpadom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com