Kulinarske savete koji se prenose u porodici s generacije na generaciju ništa ne može da zameni, ali trikovi i veštine vrsnih kuvara učiniće od vas pravog majstora kuhinje. Profesionalni kuvari brižno čuvaju svoje tajne i dele ih samo sa svojim učenicima. Ipak, neke od ovih tajnih veština se mogu otkriti.
Skupili smo za vas tajne šefova kuhinja iz celog sveta koji će vam bar donekle olakšati boravak u kuhinji.
Na samom kraju vas čeka najneobičniji kulinarski savet od svih koje ste do sada čuli.
1. Idealni biftek
Nikada nemojte da pečete meso koje samo što je izvađeno iz frižidera. Ostavite ga na sobnoj temperaturi sat-dva, ono će se “zagrejati” i kada ga budete pripremali peći će se ravnomerno, zahvaljujući čemu ćete pripremiti idealni biftek bez obzira na to kako ga jedete: živog, slabo, srednje ili jako pečenog. Da biste dobili finu koru, osušite meso pre pečenja papirnim ubrusom.
2. Najsočnije meso
Piletina ili nemasna svinjetina se duže peku, a lako se presuše. Da bi to izbegli, evropski kuvari su našli lukavo rešenje – potapanje mesa u slanu vodu. Vrlo je jednostavno napraviti ovaj rastvor: u 1l vode se dodaje 1/4 čaše soli i po želji 1/2 čaše šećera. Meso se zalije tako da u potpunosti potopi i stavi se u frižider.
Vreme soljenja zavisi od količine mesa – 1 sat na 1kg mesa, ali nikada više od 8 sati i manje od pola sata. Ako je reč o malim komadima, kao na primer pileće bataci, vreme potapanja se računa po srednjoj težini jednog komada. Pre pripreme ne zaboravite da odstranite sa mesa ostatke soli.
3. Aromatični začini
Da bi začin, na primer biber ili kim, u potpunosti dao ukus jelu, obavezno se mora zagrejati na suvom tiganju, a zatim zdrobiti. Najbolje bi bilo to uraditi u avanu, tako nećete izgubiti ni kap čudesne arome. Probajte da koristite biber u zrnu umesto mlevenog bibera, zdrobite ga, dodajte u jelo, i primetićete koliko nijansi se dodaje uobičajenom ukusu.
4. Vazdušasto testo
Da biste pripremili idealno testo, pridržavajte se jednog prostog pravila: ostavite buter (margarin) i jaja preko noći na sobnoj temperaturi.
5. Riba sa hrskavom korom
Da biste dobili ukusnu koricu na komadu bele ribe koju spremate na grilu, blago premažite file majonezom. Kulinarskom četkicom, koju ste prethodno umočili u sos, premažite ribu sa nekoliko brzih pokreta. Posle toga posolite ribu i stavite je na gril – izvanredna, tanka, hrskava korica vam je zagarantovana.
I još nešto: pecite ribu sa minimalnom količinom začina, a najbolje je da koristite samo so, i na samom kraju je poprskajte malom količinom limunovog soka.
6. Biftek bez masnoće
Jedan od najpoznatijih svetskih kuvara, Alen Dukas, je otkrio svoju tajnu pripremanja ukusnog bifteka. Kada priprema meso, prvo ga na tiganj spušta sa one strane gde se nalazi sloj masnoće. Ovo ne samo što čini meso ukusnijim, nego vas oslobađa obaveze da koristite bilo koju drugu masnoću za pripremu bifteka.
7. Nežni pire krompir
Pre nego što pretvorite kuvani krompir u pire, neophodno ga je dobro prosušiti. Stavite ga na suv, vruć tiganj i ostavite ga na njemu dok višak vode ne ispari. Važno je da komadi krompira ne počnu da se peku. Tek kada ste ovo uradili počnite da pripremate pire dodavanjem mleka i putera. Na ovaj način ćete dobiti nežno i prefinjeno jelo.
Mali savet: da vas pri pripremi pirea vruće mleko ne bi prskalo, malo usitnite krompir i tek onda dodajte mleko.
8. Elegantna krem čorba
Pre nego što počnete da kuvate krem čorbu od povrća, svo povrće posebno prepecite na tiganju sa uljem i tek onda dodajte vodu ili bujon. Na ovaj način se karamelizuje šećer u povrću, otvara mu ukus i daje jelu pun ukus i aromu. Isti ovaj princip se primenjuje i u pripremi ragua od povrća.
9. Najukusnije palačinke
Bez obzira na recept, uvek u testo dodajte nekoliko kašika dobre pavlake. Ona će palačinke učiniti značajno nežnijim i ukusnijim, bez obzira na to da li pripremate slatke ili slane palačinke, a pri motanju palačinke se neće lomiti
10. Šećer, ali ne radi slasti
Šećer može biti začin isto kao i so. Obavezno dodajte prstohvat šećera u svako jelo koje sadrži svjež paradajz, paradajz u konzervi, ili paradajz pastu. Šećer će ublažiti prirodnu kiselinu paradajza i omogućiće da se u potpunosti otvori ukus jela.
11. Najkomplikovanije jelo – besprekorno jaje na oko
Tri glavna sastojka idealnih jaja na oko su tiganj sa debelim dnom, buter i minimalna temperatura. Malo ugrejte tiganj i u njega stavite otprilike 1/2 kašičice putera. Puter treba polako da se topi, bez prštanja. Zatim razbijte jaje na tiganj i pržite ga 4-5 minuta. Posolite, i jaje je spremno za posluženje.
12. Bistri bujon (supa)
Prozračni pileći bujon je osnova za veliki broj čorbi, sosova i drugih jela. Da biste dobili “kristalni” bujon treba da koristite kokošije meso i da ga kuvate na jako niskoj temperaturi ne manje od 3 sata. Nipošto ne sme da kipi i na vreme treba da skidate i najmanju količinu pjene. Posle sat i po kuvanja u bujon može da se stavi koren peršuna ili celer, šargarepa i luk.
Pri pripremi goveđeg ili ovčijeg bujona korenske biljke mogu da se oljušte, iseku na pola i ispeku na suvom tiganju dok se ne obrazuje crna kora, i tek onda da se dodaju u bujon. Na taj način ćete jelu dati pun ukus i boju.
13. Hrskava korica
U pripremi domaćeg hleba problemi uglavnom nastaju sa korom: ili je suviše svetla ili se bukvalno pretvori u kamen. Ovaj problem je vrlo jednostavno rešiti: u rernu stavite posudu sa vodom. Para će odraditi svoj deo posla – kora će biti lepa, hrskava i neće biti tvrda.
14. Pecite luk pravilno
Stavite tiganj na srednju vatru, ugrejte ga, dodajte puter i ulje i dodajte iseckani luk i so. So će odmah da učini nekoliko stvari: da vas oslobodi neprijatnih mirisa, da pomogne luku da se brže isprži i dodaće slatkasti ukus jelu.
15. Ne plašite se belog luka
Belog luka se ne plaše samo vampiri, jer njegov miris iz usta može da prekine i poslovni sastanak, i romantični susret. Ako volite ovo povrće, ali se plašite da ćete biti odbojni osobi sa kojom planirate da se vidite, nemojte ga dodavati u jela, već jednostavno premažite tanjir njime. Jelo će da poprimi aromu, a vi ćete izbeći neprijatan zadah.
Bonus: Kažite “ne” tiganjima sa slojem protiv lepljenja
Primetili ste da je na većini savremenih tiganja teško pripremiti bilo šta sa pravom hrskavom korom?
To je upravo zbog sloja protiv lepljenja. Koristite ove tiganje samo za pripremu kajgane, omleta i palačinki. Ako pripremate ribu, meso ili krompir sa ukusnom korom, kupite dobar tiganj bez sloja protiv lepljenja, piše Novi.ba
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com