Najmoćnija mahunarka, a niko je ne jede: Brzo se i lako kuva, a što duže stoji to je ukusnije

Sočivo je najmoćnija mahunarka zbog bogatih izvora kalijuma, gvožđa, cinka, magnezijuma, fosfora, kalcijuma, proteina biljnog porekla, i brojnih drugih sastojaka.

Odlična je namirnica za sve pobornike zdravih stilova života. Posebno preporučena za  trudnice, mame koje doje, decu u razvoju, dijabetičare. Ako dojite, a beba ima manje od 3 meseca, pratite nakon jela 24 sata. Ako se kod bebe javljaju grčevi, odložite ovu namirnicu na par meseci.

Zašto je sočivo najmoćnija mahunarka?

U odnosu na ostale mahunarke sočivo ima najveći procenat nerastvornih vlakana. Jedinstvenost škroba sočiva ogleda se u sposobnosti sporog varenja (nerastvorljiva vlakna, takođe doprinose sporijem varenju), pa je sočivo namirnica izbora za dijabetičare. Upoređujući sočivo, sa ostalim mahunarkama, kao što su grašak, leblebija, pasulj… sastav sočiva daleko je bogatiji polifenolima.

Između ostalog, polifenolna jedinjenja sočiva igraju i veliku ulogu u održavanju nivoa šećera u krvi. Sve veći broj istraživanja ukazuje na to da konzumiranje polifenola može da igra vitalnu ulogu u zdravlju kroz regulisanje metabolizma, težine, hroničnih bolesti i proliferacije ćelija. Flavonoidna jedinjenja u sastavu sočiva su poznata po svojim jakim antioksidativnim efektima.

Recepti sa sočivom

Sočivo treba preko noći potopiti u toplu vodu. Tako namirnica neće nadimati a organizam će dobro iskoristiti. Takođe, poznato je da je sočivo što duže stoji ukusnije.

Svi recepti su za oko 200 grama sočiva. Postoji bezbroj varijanti crveno, žuto, belo, crno, zeleno, ružičasto ili smeđe sočivo.

Koliko se dugo kuva sočivo?

Bez obzira da li je sočivo crveno, žuto, belo, crno, zeleno, ružičasto ili smeđe,  brzo se i lako priprema (25 minuta  je potrebno za kuvanje narandžastog sočiva, dok se zeleno kuva 45 minuta).

Sočivo ne treba da bude prekuvano, treba da bude meko, nepromenjene forme i da se omotač ne odvaja. Kod vrsta kojima je omotač već uklonjen (žuto, crveno, belo), sočivo tokom kuvanja postaje kašasto. Napominjemo da se u omotaču nalaze mnogi dragoceni sastojci.

Sočivo u paradajz sosu

Propržite 1 glavicu crnog luka na manjoj temperaturi, polako, oko 10-15 minuta, dodajte 1 čen belog luka i malo rendanog đumbira (1 kašičica).  Dodajte oprano i isceđeno sočivo (koje je odstojalo 1 noć u vodi), stavite paradajz pelatili kuvani paradajz (u zavisnosti od količine sočiva – na 200 g sočiva 1 konzerva pelata ili 2 čaše kuvanog paradajza). Zatim 1 čašu vode (ili ako imate sačuvan bujon od pileće ili juneće supe).  Posolite (možete dodati začin za jelo bez glutaminata) i kuvajte na tišoj vatri da vri još 25 minuta. Pred kraj proverite da li je sočivo dovoljno slano. Dodajte korijander, koji list bosiljka i biber. Jelo treba da bude gušće, da veći deo vode ispari.

Služite kao gotovo jelo bez priloga, kao jelo u koje možete dodati ćufte od mesa. Kao jelo uz posebno servirano meso, ili ribu, ili kao preliv za testeninu. Servirajte uz zelenu salatu.

Sočivo u bešamel sosu –  Kraljevsko sočivo

Propržite 1 glavicu crnog luka na manjoj temperaturi, polako, oko 10-15 minuta. Posebno skuvajte oprano i isceđeno sočivo u vodi, procedite od vode u kome se kuvalo posle 25 minuta kuvanja i sjedinite sa bešamel sosom. Posolite, pobiberite i kuvajte zajedno sa bešamelom 2-3 minuta. Bešamel sos: na 45g putera na tišoj vatri propržiti 45 g brašna. Mešati, dok ne bude potpuno penasto i nepromenjene boje, polako dodavati mlako mleko (3 čaše). Kuvati dok se ne zgusne, pa posoliti i dodati malo bibera.

Ovako pripremljeno sočivo može se jesti kao obrok, a može biti i prilog uz pečenu ribu ili meso. Najbolje je servirati uz zelenu salatu.

Čorbasto sočivo sa povrćem

Propržite 1 glavicu crnog luka i 1 šargarepu (ili 2 ako su manje) na slabijoj temperaturi, polako, oko 10-15 minuta. Možete dodavati malo tople vode za dinstanje. Očistite 2 manja ili 1 veći krompir, isecite na kockice i sjedinite sa dinstanim povrćem . Možete dodati i drugo povrće po želji, u onom trenutku kada je potrebno.  Tj. koliko je određenom povrću potrebno za kuvanje – na primer, tikvicu ćete dodati 10 minuta pred karaj kuvanja, celerove štapiće možete dodati zajedno sa krompirom… Dodajte u isto vreme proceđeno oprano sočivo (koje je odstajalo preko noći).  Pola konzerve pelata ili 1 čašu kuvanog paradajza, so i dovoljnu količinu vode, da bi se kuvalo i bilo čorbasto. Kada je sočivo kuvano začinite ga sa korijanderom ili peršunom i biberom. Možete po želji i vašem ukusu u tanjir staviti 1 kašiku kisele pavlake.

Pire od sočiva

Pire se uobičajeno pravi od oljušćenog sočiva (žutog, crvenog, belog). Ali nećete pogrešiti ni ako ga pravite sa neoljušćenim sočivom. Kuvajte oprano i isceđeno sočivo (koje je u toku noći odstajalo), na početku kuvanja dodajte so. Kada je sočivo skuvano, ocedite ga od vode u kome se kuvalo, dodajte 2 čena belog luka. Zatim seckano lišće peršuna,  2 kašike maslinovog ulja, vrlo malo mlevenog oraščića, biber, so ako nije dovoljno slano.  Sve izblendirajte  i napravite pire. Pire od sočiva je sjajan prilog uz meso ili ribu. Ili ako ne konzumirate meso, uz grilovano povrće, tvrdi beli sir…

Pljeskavice od sočiva (vegetarijanske)

Skuvajte sočivo (koje je prethodnu noć odstojalo u vodi i koje ste oprali i procedili nakon toga) sa jednom šargarepom. Kada je skuvano, procedite.  Prohladiti i tada dodajte 1 glavicu sasvim sitno seckanog crnog luka. Zatim  1 jaje, prezle biber, so,  začine (korijander, malo đumbira u prahu). Pecite pljeskavice na malo ulja ili u rerni na pek papiru. Ako ih pečete u rerni u smesu za pljeskavice stavite 1 kašiku maslinovog ulja.

Sočivo možete pripremati i prema vašem receptu kao što pripremate pasulj.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com