Omiljeno čorbasto jelo gotovo bez izuzetka je kuvani pasulj, koji se obično vrlo lako i priprema. Otud izreka „Prosto k’o pasulj“! Međutim, postoje sitnice u kojima možemo da pogrešimo i koje mogu da pokvare ukus ovog jela.
Kako ga napraviti tako da ostavi utisak kao mnogo komplikovanija i bogatija jela? Vrlo lako – pazite da ne napravite neku od ovih grešaka!
1. Niste ga pravilno potopili
Prvi savet naših baka za pripremu pasulja glasi: ako ga kuvaš sutra, potopi ga večeras. Obično se preporučuje da pasulj odstoji u vodi najmanje osam sati, a u prošlosti su ga domaćice držale potopljenim i ceo dan i noć. Takođe, preporučuje se da se na jednu šaku pasulja prelije 10 šoljica hladne vode.
2. Preterali ste sa začinima
Začini su veoma važni za dobro pripremljen čorbast pasulj, a možete koristiti šta god vam padne na pamet – so, biber, suvi začin, peršun, majčinu dušicu, bosiljak, mlevenu papriku… Međutim, pazite da ne preterate, naročito sa začinima izuzetno jakog ukusa i onima koji dodaju ljutinu, što nije baš po svačijem ukusu. Takođe, uvek morate imati u vidu i koliko je slano meso jer ako koristite izrazito slanu slaninu, morate da posolite manje. Bolje je dodati u tanjiru nego kada u šerpi ima previše začina, zar ne?
4. Ne dodajete mu povrće
Iako pasulj možemo jesti na sve moguće načine, on sam nema neki poseban ukus. Ono što mu daje čar jesu začini i povrće! Naseckajte sitno luk i šargarepu, umutite malo paradajza, pred sam kraj kuvanja pospite svežim peršunom, ne štedite na celeru…
Ne zaboravite suvi začin i pustite mašti na volju dok ne pronađete ukus po svojoj meri, piše Espreso.
5. Ne kuvate ga onoliko koliko je potrebno
Na pitanje treba li pasulj da se kuva sat vremena ili tri sata, odgovor ne postoji. Stvar je jednostavna – sve zavisi od samog pasulja, odnosno od njegove starosti.
Mlad pasulj obično se priprema znatno kraće, dok onaj stariji može da kuva satima. Uz to, važan faktor je i to da li je pasulj “prenoćio” u vodi. Poznato je pravilo da se pasulj koji je satima držan potopljen kuva kraće.
Zbog svega toga, važno je imati u vidu da pasulj ne sme da se kuva ni previše kratko ni predugo: kuvajte ga sve dok viljuška lako ne prođe kroz njega.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com