Pasulj pre kuvanja nikada nemojte potapati u vodi: Umesto toga iskoristite ovu namirnicu

Ovu greลกku mnogi prave pre kuvanja pasulja

Pasulj je meฤ‘u omiljenim jelima Srba, i svako ima svoj mali trik koji olakลกava da se pripremi ฤuveni vojniฤki pasulj ili posni prebranac.

Ipak, zbog jedne materije koja se nalazi u njemu, pasulj moลพe da stvori probleme s varenjem.

Mahunarke, oraลกasti plodovi, ลพitarice i semenke spadaju u zdrave namirnice, ali mogu biti veoma ลกtetne za organizam zbog fitinske kiseline.

Ova kiselina vezuje vaลพne elemente kao ลกto su bakar, magnezijum, jod, gvoลพฤ‘e i cink. Kao rezultat toga, oni se izluฤuju iz tela pre vremena, odnosno pre nego ลกto donesu bilo kakvu korist naลกem organizmu.

Digestivni trakt ne sadrลพi „barijeru“ koja ฤ‡e zaลกtititi od fitinske kiseline koja spreฤava organizam da apsorbuje minerale, belanฤevine i masti. Posledica je deficit vaลพnih nutrijenata, koji ฤ‡e dalje uzrokovati probleme miลกiฤ‡no-koลกtanog, imunoloลกkog i probavnog sistema. Fitinska kiselina je jedan od najฤeลกฤ‡ih uzroka anemije usled nedostatka gvoลพฤ‘a kod vegetarijanaca, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), istakla je endokrinolog Zuhra Pavlova.

Koje namirnice su bogate fitinskom kiselinom

Meฤ‘u namirnicama koje sadrลพe veliku koliฤinu fitinske kiseline, endokrinolog je izdvojila ovas, pirinaฤ, pลกenicu, sve ลพitarice, pasulj, soฤivo, kikiriki, graลกak i soju. Takoฤ‘e, problematiฤni su i neki od oraลกastih plodova kao ลกto su leลกnici, bademi i orasi. Velika koliฤina fitinske kiseline nalazi se i u semenkama suncokreta, maka, lana, tikve i susama.

Sve ove namirnice sadrลพe veliki broj hranljivih materija koje su potrebne telu, ukljuฤujuฤ‡i vlakna, pa zato ne treba odustati od njih, kaลพe Pavlova.

Kako se osloboditi fitinske kiseline

Pavlova je navela nekoliko naฤina za neutralisanje ove kiseline. Jedan od njih je toplotna obrada. Ova metoda smanjuje sadrลพaj fitinske kiseline za 30-35 posto. Najbolji efekat se, pak, postiลพe potapanjem namirnice u vodu. Jedini nedostatak ove metode jeste ลกto zahteva puno vremena, prenosi Novi.ba.

Na primer, smeฤ‘i pirinaฤ ฤ‡e morati da se ostavi u vodi 12 sati, ovsene pahuljice 10-12 sati, beli pirinaฤ devet sati, biserni jeฤam ลกest sati… Za bolje rezultate moลพete da dodate malo sirฤ‡eta ili limunovog soka u vodu.

Doktorka je predloลพila joลก jedan naฤin koji pomaลพe da se neutraliลกe fitinska kiselina, a to je da se „problematiฤne“ namirnice potope u surutku. Takoฤ‘e, prilikom klijanja pasulja i ลพitarica, koliฤina fitinske kiseline se smanjuje za otprilike pola. Kombinovana obrada namirnica je najbolji metod, kaลพe Pavlova. Ako se ista hrana prvo potopi, pa kuva ili peฤe, tako ฤ‡e se iz nje najviลกe „izbaciti“ fitinska kiselina.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com