Ovo jelo je pripremljeno od testenine, obogaćeno ukusnom slaninom i preliveno kremastim sosom od jaja i sira. Smatra se da je karbonara nastala u Rimu, ali postoje različite teorije o njenom poreklu.
Jedna od tih teorija govori da je karbonara potekla iz Umbrije i bila omiljeno jelo rudara (karbone) koji su koristili slaninu za pripremu ovog obroka. Druga teorija povezuje karbonaru s Ipolitom Kavalkantijem, vojvodom od Buonvičina, članom plemićke porodice. Kavalkanti je bio kuvar i pisac, a u svojoj knjizi „Teorijsko i praktično kulinarstvo“ prvi put je zabeležio recept sličan karbonari. Međutim, nema zvaničnih dokaza da je upravo on bio tvorac ovog jela.
Još jedna teorija sugeriše da je karbonara nastala tokom Drugog svetskog rata, kada je slanina bila jedino dostupno meso. Konačno, naziv „karbonara“ može biti povezan s biberom koji se posipa preko gotovog jela, a koji je crn kao ugalj.
Sastojci za pripremu špageta karbonara uključuju špagete, jaja, slaninu, pavlaku, parmezan i tvrdi žuti sir. Tradicionalno se koristi „pecorino romano“ sir od ovčijeg mleka i „guanciale“ slanina, ali se recepti razlikuju u različitim regionima Italije.
Priprema ovog jela uključuje kuvanje špageta, pripremu preliva od jaja, sira i začina, prženje slanine i mešanje svega zajedno. Kombinacija toplih špageta, slanine i kremastog preliva rezultira bogatim i ukusnim jelom. Karbonara je visokokalorična, pa se obično servira kao glavno jelo uz lagane salate.
A prava je tajna u tome da ne bacate vodu u kojoj ste kuvali testeninu. Dok se jaja povezuju sa testeninom, dodajte nekoliko kašika vode da bi sve bilo kremastije i sočnije.
A ovo je originalan recept za pravu italijansku karbonaru:
Sastojci:
100 g pančete
50 g pekorino sira
50 g parmezana
3 veća jajeta
350 g špageta
2 puna čena belog luka, oljuštena i ostavljena cela
50 g neslanog Putera
morska so i sveže mleveni crni bibe
Priprema:
KORAK 1
Stavite veliki lonac vode da provri.
KORAK 2
Sitno iseckajte 100 g pančete, nakon što ste prethodno uklonili koru. 50 g pekorino sira i 50 g parmezana sitno narendati i izmešati.
KORAK 3
Umutite 3 velika jaja u srednjoj činiji i začinite sa malo sveže rendanog crnog bibera. Ostavite sve na stranu.
KORAK 4
U ključalu vodu dodajte 1 kašičicu soli, dodajte 350 g špageta i kada voda ponovo provri, kuvajte poklopljeno na stalnom ključanju 10 minuta ili dok ne budu al dente (tek skuvani).
KORAK 5
Zgnječite 2 oljuštena puna čena belog luka oštricom noža, samo da biste ga oslobodili da pusti sokove.
KORAK 6
Dok se špageti kuvaju, propržite pančetu sa belim lukom. Stavite 50 g neslanog putera u veliki tiganj ili vok i, čim se puter otopi, dodajte pančetu i beli luk.
KORAK 7
Ostavite da se kuva na srednjoj vatri oko 5 minuta, često mešajući, dok pančeta ne postane zlatna i hrskava. Beli luk je sada dao svoj ukus, pa ga izvadite šupljikavom kašikom i bacite.
KORAK 8
Držite toplotu ispod pančete na niskoj temperaturi. Kada je testenina gotova, izvadite je iz vode viljuškom za testeninu ili kleštima i stavite u tiganj sa pančetom. Ne brinite ako i u tiganj padne malo vode (želite da se to dogodi) i nemojte još bacati vodu za testeninu
KORAK 9
Pomešajte veći deo sira sa jajima, ostavite malu šaku za kasnije posipanje.
KORAK 10
Skinite šerpu sa špagetima i pančetom sa vatre. Sada brzo sipajte jaja i sir. Uz pomoć klešta ili dugačke viljuške podignite špagete tako da se lako pomešaju sa mešavinom jaja, koja se zgusne, ali se ne meša, i sve je premazano.
KORAK 11
Dodajte još vode za kuvanje testenine da ostane soka (nekoliko supenih kašika treba da bude dovoljno). Ne želite da bude mokro, samo vlažno. Začinite sa malo soli, ako je potrebno.
KORAK 12
Koristite viljušku sa dugim zupcima da zavrtite testeninu na tanjir ili činiju za serviranje. Poslužite odmah uz malo posipanja preostalog sira i naribanog crnog bibera. Ako se jelo malo osuši pre serviranja, poprskajte još malo tople vode za testeninu i sjajna sokavost će oživeti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com