Meri Frensis Kenedi Fišer, kulinarski stručnjak iz SAD, oduvek je smatrala da je termin „kuvajte jaja“ netačan i da je tajna uspešne pripreme ovog jela u tome što se ono zapravo ne kuva.
– Onog trenutka kada u vrelu vodu stavite jaje, žumance ostaje sirovo, a belance je odmah kuvano. Cilj je da se sve komponente jajeta kuvaju u isto vreme na isti način – rekla je Meri, koja je preminula 1992. godine, ali njene knjige i danas izazivaju veliko interesovanje.
Tako su pre nekoliko godina izdavači pripremili reizdanje njene knjige „Kako kuvati vuka“ iz 1942. godine, gde govori o metodama koje koristimo pri kuvanju jaja i zašto su pogrešne. Prema njenim rečima, postoje dve alternative koje postižu najbolje rezultate:
1. ‘Prelijte jaje hladnom vodom pre nego što ga stavite u vruću’
Da ne bi pucala ljuska, predlaže da jaje prvo prelijete hladnom vodom, pa tek onda stavite u ključalu vodu. Ostavite je na niskoj temperaturi koliko god želite, a Fišer napominje da će se na ovaj način kuvati jednako brzo kao ključala voda, ali će biti bolje kuvana.
2. ‘Uronite jaje u hladnu vodu i brzo ga zagrejte’
Za drugu metodu predlaže da jaje potopite u hladnu vodu u maloj šerpi, koji brzo zagrejete, a čim provri, jaje je spremno za konzumaciju. Međutim, kasnije je priznala da postoji nedostatak, jer je teže očistiti ljusku od jajeta ako koristite njene metode. Osim toga, jaja se na ovaj način meko kuvaju, a zbog zdravstvene bezbednosti danas svi stručnjaci preporučuju tvrdo kuvana jaja, posebno za malu decu, piše Miror.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com