U čemu je razlika između crnog i belog bibera? Nije sve jedno kada se koji koristi

Skoro svako jelo koje pripremamo kod kuće uključuje crni biber, ali mnogi od nas imaju punu bočicu belog bibera koja samo stoji u kuhinjskom ormariću, čekajući da bude upotrebljena.

Iako beli i crni biber imaju veoma različite ukuse, boje i teksture, oba mogu doprineti bogatstvu, pikantnosti i intenzitetu ukusa u brojnim receptima.

Skoro svako jelo koje pripremamo kod kuće uključuje crni biber, ali mnogi od nas imaju punu bočicu belog bibera koja samo stoji u kuhinjskom ormariću, čekajući da bude upotrebljena. Beli biber često može delovati zbunjujuće, naročito ako niste sigurni kada i kako da ga koristite. Iako beli i crni biber imaju veoma različite ukuse, boje i teksture, oba mogu doprineti bogatstvu, pikantnosti i intenzitetu ukusa u brojnim receptima.

Dakle, u čemu je razlika između belog i crnog bibera? Ovde ćemo detaljno objasniti razlike (i sličnosti) između ova dva popularna začina.

Šta je beli biber?

Beli biber, poput crnog, je začin koji se pravi od bobica bibera. Ima blag i suptilan zemljani ukus, koji je rezultat procesa sazrevanja i berbe. Kada bobice bibera potpuno sazru (ili skoro potpuno), one se potapaju u vodu, što im omogućava da fermentišu i blago omekšaju. Nakon toga, spoljni sloj se uklanja (zahvaljujući omekšavanju), otkrivajući glatke bele biberove zrnce. Pošto je koža uklonjena, beli biber ima blaži ukus u poređenju sa svojim tamnijim pandanom.

Takođe, kao i kod svakog procesa fermentacije, trajanje potapanja u vodi utiče na ukus zrna bibera. Ukus može varirati od blagog i travnatog do kompleksnog i intenzivnog.

Šta je crni biber?

Crni biber ima snažan i robustan ukus koji može istaknuti suštinu drugih sastojaka u jelu. Za razliku od belog bibera, proces berbe crnog bibera počinje pre nego što bobice potpuno sazru. Svako zrno bibera se skida sa biljke dok je još zeleno, a zatim se suši na suncu ili uz pomoć mašine. To je ono što daje crnom biberu tamnu boju i naboranu, grubu teksturu. Pošto spoljni sloj crnog bibera ostaje netaknut, on ima jači, intenzivniji i aromatičniji ukus.

Kada koristiti beli biber

Beli biber se možda ne koristi tako često kao crni, ali svakako vredi imati bočicu ovog začina u svom kuhinjskom ormariću. Popularan je u francuskoj i švedskoj kuhinji, kao i u različitim azijskim kuhinjama, poput kineske i vijetnamske. Neki kuvari preferiraju beli biber u svetlim jelima, poput pire krompira, jer ga smatraju vizuelno privlačnijim.

Dodajte mleveni beli biber u kremaste sosove i supe, ili u bogata, škrobna jela poput makarona sa sirom i zapečenog krompira, kako biste dobili dodatni sloj ukusa. On će pružiti zemljani, blago fermentisani ton koji je suptilniji od crnog bibera.

Beli biber u prahu možete pronaći na polici sa začinima u lokalnom supermarketu. Dok ga je ranije bilo teže naći, brendovi poput Simply Organic i McCormick sada proizvode beli biber u prahu. Alternativno, možete kupiti cela zrna belog bibera i samleti ih u mlinu za biber.

Kada koristiti crni biber

Način na koji meljete crni biber utiče na njegov ukus, teksturu i intenzitet. Čist mleveni biber je najjači i najintenzivniji tip, i odličan je za sporo kuvanje i jela koja zahtevaju dozu pikantnosti. Biber koji se nalazi na stolu u restoranima obično je sitno mleven (poznat kao „stočni mleveni biber“) i idealan je za završnu notu ukusa bez preterivanja. Grubo mleveni crni biber je odličan za začinjavanje mesa ili salatnih preliva, dok su cela zrna bibera najbolja za kiseljenje, domaće supe i marinade.

Može li se beli biber koristiti umesto crnog?

U većini recepata beli biber može zameniti crni, ali ukus jela može biti malo drugačiji zbog razlike u aromi. Iako beli biber ima blaži, zemljani ukus, preporučljivo je da ga dodajete postepeno, po malo, i prilagodite količinu ukusu jela.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com