Tradicija proslavljanja Uskrsa je veoma duga, a evo kako se on nekada proslavljao na ovim prostorima.
Za Uskrs se veruje da je najvaลพniji hriลกฤanski praznik. Veliki petak se smatrao za veoma tuลพan dan, da su ฤak deci zabranjivali da se igraju i da nije smela da svira muzika u kafanama toga dana. Na Veliki petak su se farbala jaja, a obiฤaj je takoฤe bio da se na Veliku subotu mesi pogaฤa i da se jaje stavlja u pogaฤu, i to se jelo na Uskrs.
Skromnost i radost su naลกim precima bili smisao najveฤeg hriลกฤanskog praznika.
Jedan od starih uskrลกnjih obiฤaja koji je zadrลพan samo u retkim krajevima Srbije simbolizovao je obred priฤeลกฤa u domovima naลกih predaka.
Etnolozi objaลกnjavaju da nema mnogo vaskrลกnjih obiฤaja jer je Vaskrs pokretan praznik. Imamo Vrbicu i Lazarevu subotu, a svi oni su simbol jevanฤelja. Kada se Vaskrs pribliลพi ฤurฤevdanu, onda se unese i nekoliko obiฤaja vezanih za ovu slavu โ umivanje mirisnom vodicom, branje i ukraลกavanje cveฤem ..
Nekada je u naลกim krajevima postojao zanimljiv obiฤaj poznat kaoย komkaย koji je danas jedino zadrลพan u okolini Pฤinje.
โU ฤiniju se sipa voda i stavi se vaskrลกnje crveno jaje i razno bilje, obavezno trava zdravac koja miriลกe lepลกe od parfema. Doda se joลก cveฤa koje je izraslo onda kada pada praznik, a na prag kuฤe domaฤin stavi sekiru tako da oลกtrica bude okrenuta prema spolja. Najmlaฤi ukuฤani preskaฤu prag, a verovalo se da ลกto se dalje skoฤi, ลพito i pลกenica ฤe bolje roditi โ, istiฤu etnololozi.
Naลก najpoznatiji etnolog Dragomir Antoniฤ pojaลกnjava da je simbolika ovog obiฤaja od starina, koji se danas zadrลพao u nekim mestima Juลพnog Pomoravlja, predstavljala priฤeลกฤe.
โDomaฤica je dan ranije umesila hleb, a parฤence zagrize onaj koji skaฤe preko praga โ to je bila nafora. Onda ga jajetom iz ฤinije protrlja po obrazima i ฤelu da bude rumen i zdrav, pa poprska vodom sa zdravcem i biljem. Znate, nije svako selo imalo sveลกtenika i crkvu, pa je domaฤica preuzimala tu ulogu i kroz ovaj obred priฤeลกฤivala ฤlanove porodiceโ, priฤa Antoniฤ.
Suลกtina je u skromnosti
Bitno je pojesti jaje i to je suลกtina, a ne kako je ono ukraลกeno. Naravno, to nadmetanje u ukraลกavnju ne treba shvatiti kao neลกto loลกe, crkva nema niลกta protiv toga, a s druge strane lepo je ลกto ljudi kroz to iskazuju sebe.
Na sam Vaksrs je postojala praksa da se ukuฤani prvim ofarbanim jajetom, koje je ฤuvarkuฤa, pomaลพu po obrazima i tako se simboliฤki duhovna i mistiฤna snaga jajeta prenese na ljude da bi bili zdravi i plodni. Zato obiฤaj koji se i danas sprovodi da se jaje posle Vaskrsa zakopa u mravinjak da bi stoka i usevi umnoลพili i da bi ih bilo kao mrava.
Sveฤani vaskrลกnji ruฤak za razliku od boลพiฤnog, koji ima mnogo elemenata obiฤajne prakse, nema posebnih pravila.
Ruฤa se kod kuฤe sa porodicom, a sutradan se ide u goste i nose ofarbana jaja. Suลกtina je da se proslavlja vaskrsenje posle smrti i zato je sve mnogo skromnije nego u ostalim praznicima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com