Real je najtrofejniji klub na Starom kontinentu sa jedanaest titula prvaka Evrope, a ove sezone bi još jednom mogao da uđe u anale Lige šampiona. Naime, ukoliko odbrane titulu postali bi prvi klub kome je to pošlo za rukom od kada se takmičenje igra pod ovim imenom i u ovom formatu (od 1992. godine).
Oni su prema prestižnoj kladionici „Vilijam Hil” treći favoriti za osvajanje „ušatog” pehara (kvota 5), a predvodiće ih Kristijano Ronaldo koji se oporavio od povrede. Portugalac ima sezonu iz snova iza sebe u kojoj je postao klupski i reprezentativni prvak Evrope i glavni je favorit da osvoji „Zlatnu loptu”.
Glavni konkurenti će im biti Barselona (3,33) za koju će i ove sezone igrati najefikasniji trio na svetu Mesi-Nejmar-Suarez i Bajern (4) koji ima novog trenera Karla Ančelotija.
Nešto manje šanse se daju Juventusu (11), Mančester sitiju (12) i Atletiku (14), dok bi trijumf Seltika, Dinama iz Zagreba, Kopenhagena, Legije, Ludogoreca i Rostova predstavljao prvorazredno iznenađenje. Ukoliko bi neko uložio jedan evro na jedan od ovih šest timova mogao bi u slučaju njihovog trijumfa da zaradi čak 500.
Od 32 ekipe koje će učestvovati u ovogodišnjem takmičenju devet je osvajalo titulu prvaka Evrope dok će 23 pokušati po prvi put da se domognu najprestinijeg klupskog fudbalskog pehara.
Od ekipa koje se učestvuju ove sezone najtrofejniji je Real sa jedanaest titula, a slede ga Bajern i Barselona sa po pet, Juventus, Benfika i Porto sa po dva trijumfa, dok su Seltik, Borusija iz Dortmunda i PSV po jednom bili prvaci. Ni ove sezone neće biti nekih evropskih velikana poput sedmostrukog šampiona Milana, Liverpula koji je pet puta osvajao „ušati” pehar, a ni Mančester junajteda koji je tri puta bio prvak Evrope.
Po maksimalna četiri predstavnika imaće engleska Premijer liga, španska Primera i nemačka Bundesliga, dok će po tri kluba imati francuski i portugalski šampionat. Iz Italije i Rusije će igrati po dve ekipe, dok će iz Švajcarske, Bugarske, Ukrajine, Turske, Škotske, Holandije, Poljske, Belgije, Danske i Hrvatske igrati po jedan tim.
Ponovo neće biti srpskih klubova iako je poslednjih nekoliko godina olakšan put do završnice ekipama iz slabije rangiranih prvenstava. Naš predstavnik Crvena zvezda eliminisana je od bugarskog Ludogoreca u trećem kolu kvalifikacija tako da nije uspela da ponovi uspeh Partizana koji je dva puta učestvovao u grupnoj fazi (2003 i 2010).
Srbija će, ipak, imati predstavnike u ovogodišnjoj Ligi šampiona pošto će se jedanaest naših fudbalera boriti za titulu prvaka Evrope.
To su: Đorđe Nikolić (Bazel), Ljubomir Fejsa (Benfika), Duško Tošić (Bešiktaš), Nikola Maksimović (Napoli), Aleksandar Kolarov (Mančester siti), Miloš Pantović (Bajern), Zoran Tošić (CSKA), Miroslav Radović (Legija), Radosav Petrović, Lazar Marković (Sporting) i Andrija Pavlović. Luka Jović, Andrija Živković, Ivan Šaponjić (Benfika) i Neven Subotić (Borusija Dortmund) nisu licencirani za grupnu fazu takmičenja, ali imaće priliku da zaigraju za svoje klubove ukoliko se plasiraju u osminu finala. Poslednji srpski igrač koji je trijumfovao u ovom takmičenju bio je Branislav Ivanović sa Čelzijem 2012. godine, mada nije igrao u finalnoj utakmici sa Bajernom.
Našu zemlju će predstavljati i arbitar Milorad Mažić koji godinama „deli pravdu” najboljim evropskim klubovima. On će već u prvom kolu suditi meč između Benfike i Bešiktaša, a pomagaće mu Milovan Ristić, Dalibor Đurđević, Danilo Grujić, Nenad Đokić i Nemanja Petrović.
Pored sportskog motiva da se takmiče sa najboljim evropskim igračima i klubovima Liga šampiona je već godinama bitna i zbog finansijskog dela. Kompanije poput „Gasproma”, „Hajnekena”, „Masterkarda”, „Nisana”, „Pepsija”, „Sonija” i „Unikredita” ulažu ogroman novac za reklamiranje tokom utakmica, a veliki deo tih para ide klubovima.
Samo plasman u elitno takmičenje donosi 12 miliona evra, a klubovi koji su igrali kvalifikacije zarade i do 15 miliona evropskih novčanica. Svaka pobeda u grupnoj fazi „vredi” milion i po, remi pola miliona, a dva klupa koja izbore plasman u osminu finala dobijaju još 5,5 miliona.
Četvrtfinalisti će zaraditi još po šest miliona, polufinalisti dodatnih sedam. Ekipa koja izgubi u finalu osvojiće još 10,5 miliona evra, a šampion dodatnih 15. Primera radi Juventus je prošle godine, iako je izgubio u finalu, od nagrada i televizijskih prava iskasirao oko 89 miliona evra.
Kao i prethodnih sezona ekipe su podeljene u osam grupa, a u svakoj se nalaze po četiri kluba. Igra svako sa svakim kod kuće i u gostima, a po dva najbolja tima će se plasirati u osminu finala. Trećeplasirane ekipe će takmičenje nastaviti u drugom po rangu evropskom takmičenju – Ligi Evrope.
Ko će biti 62. prvak Evrope saznaćemo trećeg juna kada će na stadionu „Milenijum” u Kardifu dve najbolje ekipe odmeriti snage. Titulu brani Real koji je prošle sezone nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca savladao gradskog rivala Atletiko.
(Katarina Ivanović, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com