Engleski klubovi ne vole engleske trenere

U Engleskoj, zemlji koja se naziva i „kolevkom fudbala”, engleski treneri nemaju šta da traže. To zaključuje „Gardijan” u priči pod naslovom „Da li engleski stručnjaci zaslužuju veću šansu u Premijer ligi”!

Poslednja godina za pamćenje engleskih trenera bila je 1984, kada je Džozef Fagan s Liverpulom osvojio Kup šampiona (u finalu u Rimu, protiv Rome, 4:2 na penale – 1:1), domaće prvenstvo i Liga kup, Kit Burkinšou je u istoj sezoni s Totenhemom podigao pehar Kupa Uefe, dok je Hauard Kendal s Evertonom u finalu Kupa Engleske na „Vembliju” savladao Votford na čijoj klupi je sedeo Grejem Tejlor.

Roj Etkinson je s Mančester junajtedom stigao do polufinala Kupa pobednika kupova, u kojem je izgubio od potonjeg šampiona Juventusa (1:1, 1:2).

Junajted je u četvrtfinalu bio bolji od Barselone (0:2 u gostima, 3:0 kod kuće – dvostruki strelac kapiten Brajan Robson) za koju su igrali Dijego Maradona i Bernd Šuster.

Od tada nijedan engleski stručnjak nije osvojio Kup šampiona (Ligu šampiona) i Kup Uefe (Ligu Evrope), a poslednji s peharom nekog evropskog kupa bio je Robert Bobi Ribson koji je slavio s Barselonom u sezoni 1996/97.

Tada je katalonski klub u osmini finala izbacio Crvenu zvezdu: 17. oktobra 1996. na „Nou kampu” bilo je 3:1 (Đovani 34. i 35, Figo 54. – Živković 21) a dve nedelje kasnije u Beogradu 1:1 (Jovičić 47 – Đovani 48). U finalu, 14. maja u Roterdamu, Barselona je savladala ekipu PSŽ-a s 1:0, golom Ronalda u 37. minutu iz jedanaesterca.

U pobedničkom timu tada su bili Gvardiola i Luis Enrike, danas poznati treneri.

Od 1984. godine 104 engleska stručnjaka prošlo je domaćim prvenstvom i nijedan nije uspeo da ga osvoji. Poslednji koji je podigao trofej Kupa Engleske bio je Hari Rednap, s Portsmutom (2008, 1:0 protiv Kardifa, strelac Kanu) a poslednji pre njega Džo Rojl s Evertonom (1995).

Kad je reč o Liga kupu, od Stiva Meklarena nema engleskog trenera na vrhu, što znači punih 13 godina (s Midlzborom pobednik u sezoni 2003/04).

Ono što ne ističe u prvi plan „Gardijan” to je još jedan poražavajući podatak, da su od 20 stručnjaka u Premijer ligi danas samo četvorica Englezi: Edi Hou (Burnemut), Šon Diš (Barnli), Sem Alardajs (Kristal Palas) i Pol Klement (Svonsi).

Trojica su Italijani – Klaudio Ranijeri (Lester), Antonio Konte (Čelsi) i Valter Macari (Votford), a po dvojica dolaze iz Španije – Aitor Karanka (Midlzboro) i Đosep Gvardiola (Mančester siti), Francuske – Arsen Venger (Arsenal) i Klod Puel (Sautempton), Portugalije – Žoze Morinjo (Mančester junajted) i Marko Silva (Hal) i Velsa – Mark Hjuz (Stouk) i Toni Pulis (Vest Bromvič).

Ako se pogledaju sve četiri profesionalne lige u Engleskoj (ukupno 92 kluba) u njima trenerska mesta zauzima maltene polovina stranaca (39). Jedan od njih je i naš Slaviša Jokanović, na klupi Fulama koji igra u drugoj po rangu ligi (Čempionšip). Stranaca ima čak i u četvrtom rangu takmičenja (Liga 2).

Englesku javnost je dodatno izrevoltirao nedavni dolazak Portugalca Marka Silve (39 god) u Hal, umesto Engleza Majka Felana koji prethodno nigde nije radio kao šef stručnog štaba, ali je stekao zavidnu reputaciju, kao desna ruka Aleksa Fergusona u Mančester junajtedu.

Felan je u Halu, trenutno zakovanom za dno tabele, izdržao svega pet meseci. Nekadašnji igrač Arsenala i engleske reprezentacije Pol Merson, danas komentator „Skaj sportsa”, oštro je reagovao na dolazak Silve kome je najveći usšeh u karijeri titula prvaka Grčke s Olimpijakosom prošle godine.

„Mogao bih i ja da osvojim ligu s Olimpijakosom. Ozbiljan sam. Oni su to uradili 107 puta u poslednjih 106 godina! Zašto uvek mora da bude strani trener?

Nemojte pogrešno da me shvatite, nemam ništa protiv stranih stručnjaka – Klop, Gvardiola, oni su sam vrh.

Ali imamo trenere koji za petogodišnje kurseve plaćaju čitavo bogatstvo a nikako da dobiju šansu. Jedan od retkih je Šon Diš, koji radi sjajan posao u Barnliju, ali se i on svake godine bori za opstanak….

Hal je dobar tim, imaju odličan stadion, nekolicinu dobrih fudbalera. Ali, šta on zna o Premijer ligi?”

Hal je oduvek forsirao engleske stručnjake, a u svojoj 113 godina dugoj istoriji imao je pre Silve samo jednog trenera koji se rodio van Ostrva, Danca Jana Molbija. U poslednjih 15 godina klub je promenio osmoricu trenera, koji su svi inače rođeni u Engleskoj.

„Gardijan” zaključuje i to da su neki engleski treneri prokockali svoju šansu, poput Roja Hodžsona za kojim u Liverpulu niko nije suzu pustio kad je odlazio posle svega šest meseci rada.

Hodžsonu je stigao poziv s „Enfilda” kao nagrada za plasman u finale Lige Evrope s Fulamom u sezoni 2009/10 (na njegovu inicijativu u Liverpul je stigao i naš tadašnji reprezentativac Milan Jovanović).

(Aleksandar Miletić, Politika)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com