Hoće li nas obradovati: Iz ovih sportova Srbija čeka medalje u Tokiju

Srbiju će na Olimpijskim igrama u Tokiju (23. jul – 8. avgust) predstavljati ukupno 86 sportistkinja i sportista.

Naših olimpijaca na prošlim Igrama u Rio de Žaneiru je bilo 103, a osvojeno je osam medalja.

Zlato su osvojili rvač Davor Štefanek i vaterpolisti, srebrom su se okitili tekvondoistkinja Tijana Bogdanović, kajakaši Marko Tomićević-Milenko Zorić, odbojkašice i košarkaši, dok je bronzano odličje pripalo Ivani Španović i košarkašicama.

U Tokiju imamo nešto manje predstavnika, ali se očekuje isti broj medalja kao u Brazilu, a neki čak veruju da će naši sportisti osvojiti dvocifren broj odličja.

Pojedini naši sportisti su u vrhunskoj formi i od njih se očekuje da se u Beograd vrate sa medaljama.

Novak Đoković – kad ako ne sad?

Najbolji teniser sveta nalazi se u neverovatnoj formi i u prilici je da osvoji zlatni slem, što u muškoj konkurenciji nikom nije pošlo za rukom, dok je kod dama to uradila samo Nemica Štefi Graf 1988. godine.

Novakov nivo igre verovatno nije onakav kakav je bio 2011. i 2015. godine, ali Đoković nikada nije bio ovako fokusiran i usredsređen na cilj. Prioritet su mu grend slemovi i zlato na Olimpijskim igrama. Na slemovima je ove sezone nepobediv i učiniće sve da se domogne jedinog trofeja koji mu nedostaje.

Nole je za reprezentaciju uvek igrao srcem i to je nebrojano puta dokazao i jasno je da će biti silno motivisan u Japanu.

Mnogi teniseri su otkazali učešće u Tokiju, između ostalih Rafael Nadal, Rodžer Federer, Dominik Tim, Denis Šapovalov, a poslednji u nizu koji se povukao je Italijan Mateo Beretini.

Ipak, tu su Danil Medvedev, Stefanos Cicipas, Aleksandar Zverev, igrači koji su znali da namuče Đokovića.

Jasno je da je Novak apsolutni favorit i da mu se najsjajnije odličje već smeši.

Đoković ima bronzu iz Pekinga 2008. godine, da bi onda u Londonu izgubio od Huana Martina del Potra u meču za treće mesto, a isti igrač pobedio ga je u Rio de Žaneiru 2016.

Teniski turnir je na programu od 24. jula do 1. avgusta

Vaterpolisti

Ako nas je neko navikao na uspehe onda su to vaterpolisti.

Konačno je vaterpolo reprezentacije Srbije u na Igrama u Rio de Žaneiru osvojila zlatnu medalju i tako je svima u ekipi pao veliki kamen sa srca.

Sada je pred ekipom Dejana Savića možda i veći izazov, odbrana zlata, ali „delfini“ su nebrojano puta dokazali da znaju da se nose sa pritiskom.

Na Igrama će učestvovati 12 zemalja, smeštenih u dve grupe po šest. Rivali Srbije u grupnoj fazi su Hrvatska, Crna Gora, Španija, Australija i Kazahstan.

Srbija turnir otvara sa Španijom, koja nam baš i ne leži u poslednje vreme. U poslednja dva kola Srbija će igrati protiv Hrvatske i Crne Gore.

Srbija će, počev od 25. jula, na svaka dva dana igrati utakmice u grupnoj fazi. Po četiri najbolje selekcije iz grupa plasiraće se u četvrtfinale.

Ta faza na programu je 4. avgusta, polufinale 6, a mečevi za medalje 8. avgusta, poslednjeg dana Igara.

Košarkašice

Košarkašice su nas nedavno obradovale kada su se sa Evropskog prvenstva vratile sa zlatnom medaljom.

Dokazale su izabranice Marine Maljković da su prave lavice na terenu i nema dileme da će ostaviti srce na terenu i u Tokiju.

Upravo zbog nedavne titule naše košarkašice nalaze se u najužem krugu favorita za medalje.

Tačnije, Srbija je drugi favorit za trijumf na Olimpijskim igrama, odmah iza Amerikanki, koje brane titulu, ali su i svetske šampionke.

Srbija je smeštena u grupu A sa Španijom, koju je savladala u polufinalu EP, te sa Kanadom i Južnom Korejom, a ti mečevi su na programu od 25. jula do 1. avgusta.

Po dve najbolje iz svake od četiri grupe plasiraće se u četvrtfinale (4. avgust), polufinale je na programu 6. avgusta, dan kasnije je meč za bronzu, a finale 8. avgusta.

Košarkašice su na prošlim igrama osvojile bronzu. Mogu li sada da odu korak dalje?

Odbojkašice

Merna jedinica za konstantnost je ženska odbojkaška reprezentacija Srbije.

Ekipa Zorana Terzića je u Riju stigla do srebra, a medalja se očekuje i ove godine.

Ovoj generaciji naših odbojkašica fali samo zlato sa Igara da zaokruži čitavu priču, nakon titula na Svetskom kupu 2018, odnosno Evropskom prvenstvu 2017. i 2019. godine.

Selektor Terzić može da računa na najjači sastav koji predvode iskusna Maja Ognjenović, te jedna od najboljih odbojkašica sveta, Tijana Bošković.

Srbija je u grupi sa domaćinom Japanom, Dominikanom, protiv koje startuje takmičenje, te Brazilom, Južnom Korejom i Kenijom.

Iz grupa će u četvrtfinale otići po četiri najbolje ekipe, koje se ukrštaju 4. avgusta u Ariake Areni.

Polufinala su dva dana kasnije, a mečevi koji će odlučiti o raspodeli medalja na programu su osmog avgusta.

Basketaši

Basket u Tokiju debituje na Olimpijskim igrama, a glavni favorit za zlato je Srbija.

Naš nacionalni tim čine najbolji igrač sveta Dušan Domović-Bulut, Dejan Majstorović, Aleksandar Ratkov i Mihailo Vasić, dok su rezerve Marko Savić i Stefan Kojić. Selektor je Goran Vojkić.

Naši momci dominiraju u ovom sportu i svi ih već vide sa zlatom.

Do sada je bilo šest svetskih prvenstava u basketu, a naša zemlja je osvojila četiri zlata i jedno srebro. Tome treba pridodati i dva zlata i jedno srebro sa kontinentalnih smotri.

Na završnom olimpijskom turniru učestvovaće osam selekcija, koje će u grupnoj fazi igrati po principu svako sa svakim.

Pored Srbije, igraju još Poljska, Letonija, Kina, Rusija, Belgija, Letonija i Holandija.

Grupna faza na programu je od 24. do 27. jula, a sve reprezentacije će obezbediti plasman u četvrtfinale, a plasman na tabeli spojiće rivale (1-8, 2-7…).

Nokaut faza startuje upravo 27. jula, dok su borba za medalje zakazana za 28. jul, u Aomi Urban Sports Parku.

Srbija, naravno, ima uzdanice i u drugim sportovima.

Velike šanse da se nekom od medalja okite imaju džudisti Aleksandar Kukolj i Nemanja Majdov.

Što se borilačkih sportova tiče, tekvondo nam je doneo mnogo radosti, pa se nadamo da će tako biti i ovoga puta. U Tokiju će nova odličja pokušati da osvoje Milica Mandić, zlatna iz Londona, odnosno Tijana Bogdanović, koja je u Riju, sa samo 18 godina, osvojila srebro.

Kada je reč o atletici, Srbija ima petoro predstavnika, a najviše se očekuje od Ivane Španović.

Pored Špvanovićke normu za Tokio ostvarili su bacači kugle Armin Sinančević i Asmir Kolašinac, bacačica diska Dragana Tomašević, te bacačica koplja Marija Vučenović.

Strelci se u Riju nisu proslavili, međutim, u Tokiju imaju lepu priliku da se popnu na pobedničko postolje. Srbiju će predstavljati sedmoro strelaca – Zorana Arunović, Andrea Arsović, Sanja Vukašinović, Jasmina Milovanović, Damir Mikec, Milenko Sebić i Milutin Stefanović.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com