Srpski sportisti koji osvoje medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju, dobiće premije koje su dvostruko veće nego pre pet godina u Rio de Žaneiru.
Za svaku osvojenu zlatnu medalju naši sportisti će dobiti po 70.000 evra, za osvojenu srebrnu medalju po 60.000 evra, a za svaku osvojenu bronzanu medalju po 50.000 evra.
To je najviše od svih zemalja u okruženju.
Osim toga, osvajači olimpijskih odličja stiču pravo i na nacionalne penzije koju će dobiti posle navršene 40 godine života. Po uredbi Vlade Srbije, visina novčane nadoknade za zlatnu medalju iznosi tri prosečne plate u Srbiji, za srebrnu dve i po, dok osvajači bronze dobijaju penziju u iznosu od dve prosečne plate.
Hrvatska za zlatnu medalju na Olimpijskim igrama nagrađuje s 200 hiljada kuna ili 27.600 evra. Srebro vlada RH nagrađuje sa 17.300 evra. Bronza u Hrvatskoj vredi 12.200 evra.
U Hrvatskoj nacionalna sportska penzija počinje da se isplaćuje kada olimpijski osvajači medalja napune 45 godina.
Crna Gora zlato nagrađuje s 35, srebro s 30, a bronzu s 25 hiljada evra.
Tzv. Kosovo je odlučilo da najviše nagradi olimpijce. Zlatne džudistkinje Gjakova i Krasniči nagradiće s po 100 hiljada evra.
Iako su brojni mediji u regionu preneli da Bosna i Hercegovina svojim sportistima koji osvoje odličje na Olimpijskim igrama daje nagradu od 2.300 evra, ona nije definisana u zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast, utvrdio je portal Raskrinkavanje.ba.
Isti izvor navodi da iznos od 2.300 evra nije propisan ni pravnim aktima na entitetskom nivou, već da je Veće ministara BiH donelo pravilnik o nagrađivanju koji ne propisuje tačne iznose. Ti iznosi se naknadno utvrđuju, ali pravilnikom je određeno da taj iznos ne može biti veći od 15.000 KM (približno 7.662 evra).
U tekstu je na intervenciju Raskrinkavanje.ba promenjeno da se za zlatnu medalju u BiH daje nagrada od 2.300 evra, tačno je da u BiH nisu bili propisani tačni iznosi, a maksimalno su mogli da iznose do 15.000 KM ili oko 7.662 evra.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com