Australija će zahtevati da društvene mreže deluju kako bi sprečile nanošenje štete korisnicima

  Zakonom predloženim u Australiji zahteva se od društvenih mreža da deluju kako bi sprečile nanošenje štete korisnicima kao što su maltretiranje, predatorsko ponašanje i algoritmi koji nude destruktivni sadržaj, saopštila je danas australijska vlada.

„Predlogoženim zakonom uvešće se obaveza digitalnim platformama da čuvaju bezbenost Australijanaca i spreče nanošenje štete na mrežama“, rekla je ministarka komunikacija Mišel Rouland.

Predložene izmene Zakona o bezbednosti na mreži objavljene su pre nego što vlada sledeće nedelje predstavi parlamentu prvi zakon igde na Svetu kojim bi se deci mlađoj od 16 godina zabranilo korišćenje društvenih mreža Iks, Instagram, Fejsbuk i TikTok.

Društveni mediji se okrivljuju za povećanje broja dece koja sebi oduzimaju živote i razvijaju poremećaje u ishrani zbog maltretiranja.

Kritičari tvrde da je uklanjanje dece sa društvenih medija smanjilo podsticaje za platforme da obezbede bezbednije onlajn okruženje.

Rolandova je rekla da je stavljanje tehnoloških kompanija pravno odgovornim za zaštitu Australijanaca pristup koji su već usvojile Britanija i Evropska unija.

Od digitalnih kompanija bi se zahtevalo da preduzmu korake da spreče štetu na svojim platformama i uslugama. Okvir dužnosti brige bio bi podržan procenom rizika i ublažavanjem rizika, i zasnovan na principima bezbednosti po projektu, rekla je ministarka.

Njihove obaveze bi značile da moraju stalno da identifikuju i ublažavaju potencijalne rizike, kako se tehnologija i ponuda usluga menjaju i razvijaju, rekla je ona.

Kategorije štete u zakonu obuhvataju štetu mladima i mentalnom blagostanju, promovisanje štetnih praksi i nezakonite aktivnosti.

Vlada nije saopštila kada će zakon o obavezi brige biti predstavljen u parlamentu.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com