Više javno tužilaštvo (VJT) i Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) godinama nisu postupali po desetinama krivičnih prijava protiv nedavno uhapšenog bivšeg beogradskog sekretara za ozakonjenje objekata Nemanje Stajića i drugim povezanim licima, iako su imali informacije o spornim ozakonjenjima, objavila je danas Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN).
Prema istraživanju tog medija, TOK je još 2016. godine dobijalo informacije od policije o ozakonjenjima objekata koji po zakonu ne bi smeli da budu ozakonjeni, a zbog kojih je Prvo osnovno javno tužilaštvo VJT-u od 2018. godine poslalo gotovo 30 krivičnih prijava.
„Tužilaštva su tako imala informacije da su potpise na više spornih ozakonjenja stavljali tadašnji sekretar za poslove ozakonjenja Nemanja Stajić i Dalibor Biševac, koji je i danas podsekretar Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata, kao i da je u spornim ozakonjenjima divlje gradnje ulogu imao i zvaničnik Grada Beograda Miloš Vulović, prvo pomoćnik gradskog Sekretara za legalizaciju, a potom višegodišnji gradski Sekretar za poslove urbanizma i građevinarstva“, navodi BIRN.
Uprkos tome što su tužilaštva u nekim slučajevima do detalja znala kako se odvija nedozvoljena legalizacija divlje izgrađenih objekata i ko u njoj učestvuje, uključujući i svedočenja i video zapise primopredaje novca za podmićivanje, do sada nije podignuta nijedna optužnica ni protiv zaposlenih u gradskim sekretarijatima za ozakonjenje, ni protiv posrednika koji su novac uzimali od investitora, pokazuje istraživanje BIRN-a.
„U VJT-u je trenutno oko 20 predmeta u radu, a dva su čak iz 2015. i 2016. godine. Još od 2021. godine tužioci su od policije tražili da obave razgovore sa Stajićem i Biševcem… Predmet koje je Tužilaštvo za organizovani kriminal vodilo zbog divlje gradnje i spornih ozakonjenja, između ostalog, i uz informacije o saznanjima o ulozi Vulovića i Biševca poslati su 2021. godine Višem javnom tužilaštvu, ali za ozakonjenja nije podignuta nijedna optužnica“, navodi se u tekstu BIRN-a.
U tekstu se navodi i da VJT još uvek radi na slučaju ozakonjenja objekta na Zvezdari, za koji su građevinski inspektori utvrdili da se zida bez građevinske dozvole 2017. godine.
Nemanja Stajić navodno je 2019. godine potpisao rešenje o ozakonjenju ove zgrade, koja nije mogla postojati 2015. godine, što je neophodan uslov da uopšte uđe u proces ozakonjenja.
VJT nije odgovorilo na pitanja BIRN-a zašto se, i pored dokaza koji su prikupljeni pre nekoliko godina, ovi i drugi slučajevi nisu makli s mesta.
Intervjuisan za BIRN pre hapšenja, Stajić je negirao da je radio suprotno zakonu, isto je rekao i Miloš Vulović, a Dalibor Biševac nije odgovorio na molbu BIRN-a za razgovor.
Nemanja Stajić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva 20. februara, nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio veliku borbu protiv korupcije.
Do Vučićeve najave obračuna sa korupcijom došlo je posle masovnih protesta širom Srbije.
Grad Beograd ne objavljuje javno rešenja o ozakonjenjima nelegalno podignutih objekata, niti ovu dokumentaciju dostavlja javnosti na uvid na osnovu zahteva za pristup informacijama od javnog značaja.
Uprkos ovakvoj praksi, BIRN je u istraživanju iz januara 2023. godine našao skoro 350 objekata koji nisu postojali, ili nisu bili završeni 2015. godine, a uprkos tome su bili ozakonjeni.
Tokom daljeg istraživanja divlje gradnje i ozakonjenja, BIRN je našao još 130 takvih objekata, ali je i došao do 16 rešenja o ozakonjenju objekata širom Beograda, ukupne površine više desetina hiljada kvadrata, koje nisu postojale 2015, a ipak su bile ozakonjene.
Sva ova rešenja je potpisao Nemanja Stajić.
„Slično je radio i Dalibor Biševac. Dokumenti, koje BIRN poseduje, pokazuju da je Biševac svojim potpisom ozakonio ceo blok nelegalnih zgrada na Novom Beogradu izgrađen tokom 2018. godine, u Surčinskoj ulici, kao i niz od pet nelegalnih zgrada u Vojvođanskoj ulici u Surčinu koje su zidane tokom 2021. godine“, navodi se u tekstu.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com