Branioci: Dokazi protiv prisluškivanih aktivista ne mogu se koristiti u krivičnom postupku

Branioci studenata, aktivista i profesora koji su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka zatražili su od sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom i da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora.

„Sporni dokazi označeni su kao strogo poverljivi, ali nakon što je odbrani, tek nakon dve nedelje čekanja, omogućen uvid u spis, zaključeno je da dokazi nisu pribavljeni u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku i da se kao takvi ne mogu koristiti u krivičnom postupku“, rekao je agenciji Beta advokat Veljko Milić.

Dodao je da branioci očekuju da će sporni dokazi biti izdvojeni iz spisa jer bi u suprotnom, po njegovim rečima, vođenje krivičnog postupka u skladu sa tim dokazima predstavljalo opasan presedan, koji bi ozbiljno ugrozio ljudska prava ne samo okrivljenih u tom postupku, nego i svih koji se budu našli u situaciji da se dokazi protiv njih prikupljaju mimo Zakonika o krivičnom postupku.

„Nakon što ovi dokazi budu izdvojeni iz spisa, očekujem da će sud pustiti sve okrivljene da se brane sa slobode jer u spisu nema dokaza koji potkrepljuju osnovanu sumnju da je izvršeno bilo koje krivično delo”, kazao je Milić.

On nije precizirao o kojim je dokazima reč, navodeći da to ne bi bilo u skladu sa zakonom, ali je rekao da se radi o „ključnim dokazima na kojima se baziraju optužbe protiv studenata i aktivista“.

Na više televizija s nacionalnom frekvencijom u četvrtak, 13. marta, emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora u prostorijama opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) u Novom Sadu, u kojem su učestvovali aktivisti PSG-a i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV).

Posle emitovanja snimka, policija je uhapsila i pretresla stanove šestoro opozicionih i studentskih aktivista a organizacije civilnog društva ocenile su da se radi o političkom progonu neistomišljenika.

„Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora“, navele su organizacije civilnog društva.

Policija sumnjiči još šestoro omladinskih i studentskih aktivista iz organizacije STAV, koji se nalaze u inostranstvu, gde su otputovali ranije, radi učešća na Festivalu ljudskih prava u Dubrovniku.

Viši sud u Novom Sadu 16. marta uhapšenima je odredio pritvor od 30 dana a policija je pretresala i stanove aktivista koji se trenutno ne nalaze u Srbiji.

Po informacijama koje je novinarima saopštio jedan od branilaca, audio snimak je napravila Bezbednosno-informativna agencija, a naredbu je potpisao predsednik Višeg suda u Beogradu.

Pripadnicima organizacije STAV upućeno je do sada na hiljade pretnji uključujući i brojne pretnje smrću.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com