Otkako je pre pet godina osnovan beogradski „Kafe bar 16“, u njemu se 112 mladih, bivših korisnika Svratišta za decu, obučilo za konobare i šankere, rekla je agenciji Beta koordinatorka programa podrške u zapošljavanju Jasna Bratičević.
Ona je kazala da je taj ugostiteljski objekat na dnu Cetinjske ulice, kod Pijace Skadarlija, osnovala organizacija Centar za integraciju mladih koja postoji 20 godina i čiji je cilj da pruži podršku deci koja rade na ulici.
Taj kafe simbolično nosi naziv „16“ jer mladi koji napune 16 godina više nemaju pravo da koriste Svratište, ali tu mogu da se obuče za konobarisanje, zarade novac i potom lakše nađu posao.
„Kada smo shvatili da mladi izlaze iz Svratišta, imaju 16 godina, da po zakonu mogu da počnu da rade, ali i dalje žive u uslovima u kojima su živeli do tada, shvatili smo da moramo da smislimo neku priču koja bi njih podržala da steknu neka dodatna znanja i uključe se na tržište rada. Oni spadaju u teško zapošljivu grupu i naša ideja je bila da ih kroz ovo socijalno preduzeće osposobimo za budući posao“, kazala je Bratičević.
Po njenim rečima, praktikanti dobijaju sertifikat kada završe šestomesečnu teorijsku i praktičnu obuku, a Centar za integraciju mladih kontaktira poslodavce i nalazi im posao u ugostiteljskim objektima. Više od 100 osoba uspelo je na taj način da se zaposli.
„Ovaj kafić ima misiju razbijanja predrasuda da mladi ljudi, deca koja rade na ulici, da je to njihov izbor, da mi kao društvo nemamo ništa sa tim i da nekako to ostavljamo tako po strani. Ovo mesto razbija predrasude, mladi žele da rade, treba im dati šansu, treba ih čuti i poslušati“, navela je Bratičević za Betu.
Viktor Matić je dvadesetogodišnjak koji u tom kafiću radi od osnivanja, nekada je bio korisnik Svratišta za decu, onda je završio obuku, a sada on uči druge kako da brzo i ljubazno usluže goste.
„Ja sam u organizaciji Centar za integraciju mladih od moje pete godine. Prvo sam išao u Svratište do 15. godine, a onda sam završio kurs za konobara i šankera. Postao sam nedavno i vršnjački edukator, sada ja učim druge kako da konobarišu i prenosim im moje znanje. Učim mlađe kako se pravi kafa, kokteli i slično“, kazao je Matić.
On je agenciji Beta rekao da voli svoj posao, da su mu kolege ljubazne i da je srećan što ni od koga ne zavisi već sam može da plati kiriju, auto-školu i uvek ima novca da počasti društvo.
(Tekst i video prilog nastali su u okviru projekta sufinansiranog od strane Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije. Izneti stavovi nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.)
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com