Komandant filipinske mornarice nedavno je javno izjavio da je formulisao strategiju „sive zone“ za suočavanje sa akcijama kineskih brodova u Južnom kineskom moru.
Naziva se siva jer želi da postigne vojne ciljeve i konkurente po nižoj ceni, navodi Kineska medijska grupa u komentaru ali i ističe da implementaciju strategije „sive zone“ ne mogu da ostvare sami Filipini.
Iza Filipina stoje SAD. SAD smatraju strategiju „sive zone“ važnim sredstvom za promociju takozvane „Indo-pacifičke strategije“ i lansiraju je u mnogim oblastima kao što su diplomatija, ekonomija, a Filipini su samo jedan deo ove strategije, ukazuje CMG u komenatru.
Analitičari su istakli da su još 1950-ih, kao odgovor na konkurenciju između SAD i Sovjetskog Saveza u to vreme, pojedinci u američkoj strateškoj zajednici predložili da bi upotreba strategije“sive zone“ mogla pomoći SAD da pobede u ratu sa minimalnim rizikom i bez preteranog stimulisanja konkurenata, te postepeno ostvare svoji cilj, navodi se.
Od kada su SAD 2017. predložile takozvanu „Indo-pacifičku strategiju“, strategija „sive zone“ je postala jedan od glavnih stilova delovanja u okviru strateškog okvira, dodaje se.
SAD tvrde da ne biraju strane u teritorijalnim sporovima u Istočnom kineskom moru i Južnom kineskom moru, ali su jasno stavile do znanja u diplomatskoj izjavi da se američko-japanski sporazum o bezbednosti primenjuje na ostrva Diaoju i obećale su da će napad na filipinski vojni avion i brod u Južnom kineskom moru aktivirati Sporazum o međusobnoj odbrani SAD i Filipina.
Kao što svi znamo, SAD ne rade u dobrotvorne svrhe, čak ni svoje najbliže saveznike i partnere neće uzeti zdravo za gotovo. Na kraju, ko će platiti troškove strategije „sive zone“? Verujemo da su relevantne strane, uključujući i Sjedinjene Države, toga dobro svesne, zaključuje CMG u komentaru.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com