Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp zvanično je započeo svoj drugi predsednički mandat, piše Kineska medijska grupa (CMG) i podseća da su predsednik Kine Si Đinping i Donald Tramp u telefonskom razgovoru iskazali sremnost da promovišu kinesko-američke odnose kako bi se postigao veći napredak sa nove početne tačke.
„SAD i Kina su danas najvažnije zemlje na svetu i treba da održavaju dugoročno prijateljstvo i zajedno čuvaju svetski mir“, poručeno je tokom tog razgovora, dodaje se.
CMG ukazuje i da je tokom razgovora postignut važan konsenzus o razvoju kinesko-američkih odnosa u sledećoj fazi, što je izazvalo pozitivne komentare širom sveta.
Ovaj itekako važan telefonski razgovor održan je u kritičnom trenutku. Strani mediji veruju da će naglasak dve strane na međusobnom dijalogu pomoći da se otkloni zabrinutost sveta o sukobima Kine i SAD, ocenjuje CMG.
Uoči stupanja na dužnost američkog predsednika, Kina i SAD započele su niz dobrih interakcija, podseća se u komentaru i dodaje da je Tramp rekao da Kina i SAD mogu zajedno da reše sve probleme u svetu i da sa nestrpljenjem očekuje susret sa predsednikom Sijem.
Li Haidong, profesor na Kineskom univerzitetu za inostrane poslove, kazao je da ove interakcije pokazuju da su Kina i SAD spremne da postave pozitivan ton za sledeću fazu bilateralnih odnosa i promovišu kinesko-američke odnose.
Kina je više puta isticala da je voljna da bude partner i prijatelj SAD i nada se da će SAD ispravno sagledati razvojni put Kine. Tokom razgovora, predsednik Si je istakao da Kina i SAD imaju velike zajedničke interese i širok prostor za saradnju, te da mogu postići zajednički uspeh i napredovati zajedno, ukazuje se u komentaru.
Ekonomski i trgovinski odnosi su zajednička briga obe strane. Pored toga, Kina i SAD takođe imaju velike zajedničke interese i potrebu za saradnjom u oblastima kao što su energija, tehnologija, kontrola droga, sprovođenje zakona, klimatske promene, te međuljudska i kulturna razmena. Promovisanje svetskog ekonomskog oporavka i rešavanje međunarodnih i regionalnih žarišta su takođe neodvojivi od kinesko-američke koordinacije i saradnje, dodaje se.
Naravno, Kina i SAD imaju različite nacionalne uslove i neizbežne su i razlike. Kako se nositi sa nesuglasicama? Ključno je da poštujemo međusobne suštinske interese i glavne brige, da razumemo suštinu jedni drugih i da pronađemo odgovarajuća rešenja za probleme, zaključuje CMG u komentaru.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com