Demostat: Kako prebroditi diskriminaciju sindikata

Demostat je pokrenuo inicijativu da se Radio televiziji Srbije predloži pokretanje jedne emisije sa sindikalnim temama, po ugledu na termine kakve imaju poljoprivrednici ili vojne teme

Regionalna saradnja na jačanju medijskih sindikata, olakšali bi položaj novinara što je osnov u borbi za etičko informisanje, slobodu medija i mogućnosti odupiranja spoljnim pritiscima

Borba protiv dezinformacija i metode koje sprečavaju širenje lažnih vesti, čuvaju integritet novinarstva

Medijske sindikate u regionu povezuju slični problemi i bolje međusobno povezivanje pomoglo bi da se lakše rešavaju sporne situacije. Konkretni oblici regionalne saradnje na jačanju medijskih sindikata, olakšali bi položaj novinara što je osnov u borbi za etičko novinarstvo, slobodu medija i mogućnosti odupiranja spoljnim pritiscima. To je deo zaključaka Regionalne konferencije posvećene inicijativama za jačanje medijskih sindikata i poboljšanje položaja madijskih radnika, koja je održana u Beogradu od 21. do 23. januara.

Ta, treća u nizu konferencija na istu temu, organizovana pod pokroviteljstvom regionalnog ogranka američkog Centra za radničku solidarnost (Solidarity Center), okupila je 33 učesnika reprezentativnih sindikata iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine – SSSS, UGS Nezavisnost, USSCG, SSSRS i SSSBiH. Oni su razmenili iskustva iz svojih uspešnih projekata čiji je cilj da se poboljša vidljivost medijskih sindikata u javnosti. Naglašeno je da bi tome doprinelo veće korišćenje društvenih mreža, kao i uključivanje mlađih generacija što je ključno za održivost medijskih sindikata. Praktične sesije o korišćenju platformi poput TikToka i Instagrama pokazale su kako sindikati mogu da uspostave bolju komunikaciju sa mlađom publikom i frilenserima. Istaknuto je i da inovativni komunikacioni pristupi mogu da prošire uticaj sindikata i premoste generacijske razlike među medijskim radnicima. Poslednjeg dana skupa razgovaralo se o dezinformacijama i metodama koje sprečavaju širenje lažnih vesti, kako bi se sačuvao integritet novinarstva. Ali, bilo je reči i o sigurnosti medijskih radnika, pa je jedan od prihvaćenih stavova bio da zakonodavstva zemalja iz regiona napad na medijske radnike označe kao napad na službena lica.

O sindikatima na RTS-u

Među inicijativama koje su pokrenute izdvaja se predlog Demostata kojim bi se poboljšala vidljivost i približio rad sindikata.

– Demostat je pokrenuo inicijativu da se Radio televiziji Srbije predloži pokretanje jedne emisije sa sindikalnim temama, po ugledu na termine kakve imaju poljoprivrednici ili vojne teme. Predlog je da se na Prvom programu javnog servisa otvori prostor za sindikate i probleme radnika – rekla je Tamara Bajčić, izvršna direktorka Demostata.

Merima Dodik, potpredsednica Sindikata medija i grafičara Republike Srpske istakla je značaj predavanja o društvenim mrežama i o tome koliko mogu da koriste u sindikatu i unapređenju položaja medijskih radnika.

– Svi koristimo društvene mreže, ali ne sve i naše kolege iz Solidariti centra su pokazale kako da tome poklonimu veću pažnju. Čuli smo dobre ideje i sve ono što ćemo moći da primenimo u praksi. Konferencija je prilika da se čuju i problemi medijskih radnika koji su u regionu veoma slični. Posebno su kod ovakvih susreta važna naša poznanstva i budući projekti koje ćemo realizovati, jer će ove radionice sigurno dati rezultate i pokrenuti neke zajedničke aktivnosti – rekla je Dodik za Demostat.

Marijana Savić, stručna saradnica za odnose sa javnošću u Savezu sindikata Republike Srpske istakla je na Konferenciji teškoće povezivanja u toj branši koja se “ne može okupiti ni u novinarskom udruženju”, a posebno ne u sindikatima.

Umrežavanje i razmena iskustava

– Svi imamo iste probleme. Mediji nisu dovoljno sindikalno organizovani i potrebno je raditi na što većoj sindikalizaciji kako bi se svi borili za svoja prava. Mogli smo čuti ovih dana, ali i u nekom prethodnom periodu, da sindikati u regionu imaju problem kada je u pitanju zastupljenost u medijima. Moram reći ispred organizacije iz koje dolazim, da mi nemamo taj problem, prisutni smo u tradicionalnim medijima, na portalima imamo svoj veb sajt i nama je primarni cilj da što više radimo na sajtu kako bi informisali svoje članstvo o svemu što se radi – prenela je Savić za Demostat iskustvo SSRS.

Prema rečima Ivane Mihajlović, zamenice generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata Crne Gore, umrežavanje i razmena iskustva, pozitivnih i manje dobrih praksi, značajno je za unapređenje i radu sindikata.

– Unija slobodnih sindikata CG godinama sarađuje sa centrom Solidariti i njihova podrška tom povezivanju sindikata iz regiona, ali i sa evropskim i svetskim sindikalnim organizacijama, za nas je od neprocenjivog značaja. U praksi se pokazalo da su edukacije koje smo radili preko njih doprinele i omasovljenju našeg članstva i pokretanju inicijativa koje su za zaposlene u različitim delatnostima u Crnoj Gori bile od velikog značaja. U uslovima kad vlada sindikalna diskriminacija gotovo na svakom koraku, odnosi sa medijima, sa javnošću, umeće i sposobnost prenošenja informacija ne samo prema ukupnoj javnosti nego i prema člnastvu, ključni su za razumevanje onoga što je uloga i značaj sindikata. Dakle, ako ne umemo da prenesemo poruku kako je potrebno, uvek će neko drugi sakupiti lovorike umesto sindikata i rezultata koje postiže – istakla je Mihajlović za Demostat i dodala da su teme poput ove, uvek aktuelne i da ih je potrebno mnogo više, kako na nacionalnom tako i na regionalnom nivou.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com