Đilas u Briselu: Uključivanje EU bi obezbedilo mirno rešenje krize u Srbiji

Predsednik opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas je ocenio danas u Briselu da bi angažovanje Evropske unije (EU), „umesto što ćuti“, obezbedilo „mirno rešenje najveće društvene i političke krize“ u Srbiji.

On je u Evropskom parlamentu, na panelu evropskih socijaldemokrata o proširenju EU, kazao da ne može da govori o pridruživanju Srbije EU jer to „ne postoji“, prenela je SSP.

Lider SSP je kazao da se Srbija već 13 godina, od kada je na vlasti Srpska napredna strnaka, ne približava EU, već se od nje udaljava, a na to „Evropska komisija i evropski lideri ćute“.

„Ćute Merkel, Makron, Šolc, Ursula i njima slični već deceniju na pad demokratije, rast korupcije i kriminala, progone i prebijanja novinara i opozicionih političara, zloupotrebu tužilaštva“ u Srbiji, rekao je Đilas.

Rekao je i da „dok (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić studentske vilice lomi bejzbol palicama, rektora proglašava licem zla, a prosvetarima uzima platu jer su u štrajku, Evropska komisija ćuti“.

„Ćute i lideri zemalja članica EU dok ih Vučić proglašava finansijerima nekakve obojene revolucije“, nastavio je Đilas.

Kazao je da je „od te glasne tišine jedino gore kada neki od evropskih birokrata i lidera progovori“ i „onda slušamo besmislice kojima pokušavaju da sakriju svoju spremnost da trampe vrednosti za interese: demokratija za litijum, granate za Ukrajinu za vladavinu prava, „rafali“ (vojni avioni) za slobodu medija, aerodrom za ljudska prava. Ta interesna podrška balkanskom diktatoru, upakovana u priču o nekakvom procesu, je uništavanje ideje o ujedinjenoj Evropi“, rekao je lider SSP.

Dodao je i da „zato danas u Srbiji samo trećina stanovništva podržava ideju ulaska Srbije u EU“, a pre 13 godina je „za ulazak bilo duplo više građana“.

„Zato danas samo devet odsto ljudi u Srbiji veruje da će se to ikada desiti. Zato Srbija suštinski i nije više kandidat za članstvo u EU, samo što to niko neće glasno da kaže“, ukazao je Đilas.

Lider SSP je naveo i da je EU, „bez obzira na sve“, jedini ko može da pomogne građanima Srbije.

„Uključivanje u rešenje krize po modelu Makedonije i Crne Gore, slanje misije u Srbiju, podrška formiranju prelazne vlade koja će omogućiti slobodne i fer izbore su potezi koji bi obezbedili mirno rešenje najveće društvene i političke krize u kojoj je moja zemlja“, predložio je on.

Ocenio je da bi „takvi potezi među građane vratili veru u EU“ i „okrenuli bi ljude definitivno ka Evropi jer bi to značilo da nas Evropa nije zaboravila“.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com