Ekonomista Saša Đogović rekao je danas da akcije u borbi protiv korupcije, odnosno hapšenje bivšeg vršioca dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije Milorada Grčića, ne bi bilo bez protesta studenata, jer kako je istakao, institucije rade na mig vlasti.
„Da nije bilo protesta studenata i građana sigurno se ne bi pokrenula akcija hapšenja zbog korupcije“, rekao je Đogović.
Dodao je da to samo argumentuje tvrdnju studenata da institucije ne funkcionišu, nego rade po diktatu i na mig vlasti, odnosno na osnovu „teledirigovanja“, što je slučaj i sa hapšenjem Grčića.
Borbu protiv korupcije je, kako je rekao, najavio pre mesec dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić rečima da će građani biti svedoci većih hapšenja.
Taj posao je, prema njegovim rečima, u nadležnosti tužilaštava i sudova, kao posebne grane vlasti, a ne predsednika države, što potvrđuje tezu studenata da su institucije „zarobljene“.
Istakao je da će borba protiv korupcije na takav način samo pojačati proteste i potvrditi tezu da institucije u Srbiji rade na dugme.
„Akcija protiv korupcije neće suzbiti, atomizirati i amortizovati nezadovoljstvo studenata, što je cilj hapšenja kako bi se pokazalo da rade institucije u državi i da nema potrebe za nastavak protesta“, rekao je Đogović.
Naveo je da je hapšenje zbog korupcije organizovano iz političkih pobuda, jer da rade, institucije bi to pokrenule ranije, a ne pet godina od havarije u termoelektrani „Nikola Tesla“ u Obrenovcu.
„Na kraju treba videti i kako će teći ti sudski procesi jer mogu da se razvodnjavaju. Građani su bili svedoci hapšenja privrednika Miroslava Miškovića, kada je Srpska napredna stranka došla na vlast, a koje se pokazalo kao marketing. Ne tvrdim da će se to i sada desiti, ali nepoverenje u institucije je toliko veliko da se ne može očekivati da će to ublažiti oštricu protesta“, rekao je Đogović.
Dodao je da akcija hapšenja razotkriva mehanizam vladavine aktuelne koalicije SNS-SPS, iako je imala drugi cilj, a to je da pokaže da se u Srbiji vodi sistemska borba protiv mita i korupcije.
Poslednji rezultati indeksa percepcije korupcije za 2024, kako je rekao, pokazuju da to nije tačno jer se pozicija Srbije na toj tabeli pogoršala u odnosu na 2023, a najlošiji je rezultat u odnosu od 2012.
„Kriza autoriteta vlasti se neće zaustaviti, nastaviće se erozija poverenja u institucije i pad rejtinga vodeće stranke, a ako bude nekih efekata od hapšenja to će biti kratkog daha“, rekao je Đogović.
Istakao je da se od sudova, kao posebne grane vlasti, očekuje da se zabave ispitivanjem korupcije i razlozima povećanja cene rekonstrukcije nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu za pet puta, ali da odgovora još nema.
Predsednik opštine Obrenovac i bivši v.d. generalnog direktora EPS-a Milorad Grčić uhapšen je jutros u akciji protiv korupcije, po nalogu Višeg javnog tužioca u Beogradu zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio EPS dok je bio na čelu tog preduzeća.
Grčić je za vršioca dužnosti direktora EPS-a postavljen 15. marta 2016. godine. Zvanično je trebalo da tu ostane do završetka konkursa za izbor direktora tog preduzeća, odnosno najdže godinu dana, ali je ostao na funkciji sve do januara 2022.
Tada je podneo ostavku zbog nekoliko katastrofalnih havarija u EPS-u, kada su zbog lošeg kvaliteta uglja stali gotovo svi proizvodni blokovi, a 130.000 domaćinstava ostalo bez struje.
Svega nekoliko dana nakon napuštanja EPS-a postao je pomoćnik predsednika Opštine Obrenovac, a u julu 2024. godine izabran je za predsednika te opštine.
Krajem 2020. godine po formiranju Vlade Srbije ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je podnela dve krivične prijave protiv Grčiča, ali ni Vlada ni tužilaštvo nisu reagovali.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com