KOPAONIK – Industrija 4.0 može da utiče na razvoj privrede i poljoprivrede u ogromnim razmerama, jer je prikupljanje podataka koji su bitni za predviđanje poslovanja postali ne nova nafta, već “kiseonik” privrede, zaključio je danas direktor sektora za digitalizaciju i razvoj poslovanja MK Grupe Aleksandar Bijelić na panelu “Digitalna transformacija – perspektive industrije 4.0” u okviru Kopaonik biznis foruma.
Prema njegovim rečima, kompanija “Sunoko”, koja se bavi proizvodnjom šećera i posluje u sastavu MK Grupe, koristeći relevantne podatke i industriju 4.0 uspela je da smanji broj kamiona u operativnom poslovanju, podigne efikasnost poslovanja, ubrza posao i smanji troškove.
“Jedna od ključnih stvari je bila povezivanje svih kamiona u jedan sistem, gde mi na jednom mestu pratimo 800 kamiona 24 sata dnevno koji 20.000 tona repe prevezu u naše fabrike. To je neverovatna stvar i bez podataka i digitalizacije mi ne bismo uspeli”, rekao je Bijelić.
Nova tehnologija im je pomogla, dodaje on, da vozači kamiona tačno znaju kada da dođu na njivu i pokupe šećernu repu, kojim atarskim putevima da se kreću, a koje da izbegavaju, koliko da natovare kamion.
Bijelić kaže da je za bržu i bolju digitalizaciju potrebna pomoć čitave zajednice i ekosistema, jer, na primer, kompanija “Sunoko” koristi elektronske otpremnice, što je nekad vozačima problem kada ih zaustavi policija.
Trenutno, navodi Bijelić, rade na korišćenju drona koji zaprašuju njive, ali je problem što za svako “podizanje” drona moraju da prijave Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo.
Generalni direktor SAS Instituta Miloš Đurković kaže da tehnologija može da pomogne čoveku da donese pravu poslovnu odluku, zbog toga je, ističe, upotreba podataka najbitnija.
Prema njegovim rečima, najuspešnije kompanije koje su po prvi put prešle jedan trilion dolara – Gugl, Amazon, Epl, Fejsbuk, upravo zbog toga što svoj uspeh zasnivaju na adekvatnoj upotebi prediktivne analitike.
Đurković je podsetio da je i na prošlogodišnjem Kopaonik biznis forumu govorio, a citirajući naslov jednih novina, da su podaci zapravo “nafta” industrije 4.0.
Generalni direktor Telenor Serbia Mike Mićel kaže da ta kompanija u saradnji sa Naučno-tehnološkim parkom Beograd radi na testiranju 5G mreže u Srbiji, ističući da će upravo 5G mreža biti “srce industrije 4.0”.
Prema njegovim rečima, ta industrija znači da će se podaci slati brže, da će na jednoj mreži biti priključeno više uređaja, omogućiće automatizaciju automobila, razvoj veštačke inteligencije…
Generalni direktor Vip mobile i A1 Slovenija Dejan Turk kaže da je Vip mreža sa najviše prenesenih podataka u Srbiji po korisniku, dodajući da pokušava da osigura taj servis upravo uvođenjem tehnologije 5G.
Kaže da je 5G mreža već lansirana unutar VIP mreže u Austriji, dodajući da se testovi vrše u Sloveniji, Hrvatskoj i Bugarskoj.
Turk ističe da će mreža 5G biti sledeći veliki izazov za telekomunikacionu industriju što, kaže, otvara mogućnost za ekonomsku saradnju svih telekomunikacionih kompanija.
“Neće moći da svaka kompanija ima svoj ekosistem mreže i svoje bazne stanice, jer na kraju biće, po nekim predviđanjima, 100.000 baznih stanica i to će biti veliko optrećenje za životnu srednu”, rekao je Turk i dodao da je zbog toga potrebna brza, jasna, transparentna i održiva aukcija koju će obezbediti država.
Izvršna direktorka marketinga i prodaje TeleGroup Diana Gligorijević kaže da je bitan aspekt i kako fakulteti školuju studente, dodajući da oni moraju biti pripremljeni za tržište i da imaju šire informacije, da usvajaju nova znanja koja im se nude i da ih primene u poslovanju.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com