Evropska komisija je 29. oktobra, bez obzira na brojna protivljenja, saopštila da uvodi konačne kompenzacione carine na električna vozila koja se uvoze iz Kine, na pet godina, počevši od 31. oktobra.
Kina je jasno stavila do znanja da se s tim ne slaže niti to prihvata, i podnela je tužbu u okviru mehanizma za rešavanje sporova Svetske trgovinske organizacija.
Razlog je, kako ocenjuje Kineska medijska grupa (CMG), to što su različite prakse evropske strane nerazumne i nezakonite i zapravo praktikuju nelojalnu konkurenciju dok se pozivaju na lojalnu, te se upuštaju u trgovinski protekcionizam.
Ovo ponašanje ne samo da će oštetiti saradnju u oblastima industrijskih lanaca i lanaca snabdevanja, već će i naterati evropske potrošače da troše više novca. Takođe će otrovati investiciono okruženje EU i povući proces zelene transformacije. To je tipičan potez koji šteti i njima i drugima, navodi se u komentaru.
U pregovorima sa evropskom stranom, Kineska privredna komora za mašine i elektroniku bila je jedini kineski industrijski pregovarač, a Ši Jonghong, potpredsednik ove organizacije, učestvovao je u celom pregovoru.
Nakon što je objavljena konačna odluka EU, on je rekao da evropska istraga nema dovoljno dokaza kao ni legitimitet. Službenici EU su tokom pregovaračkog procesa smatrali da su neka pitanja prihvatljiva, ali su brzo priznali da su bili pod velikim političkim pritiskom i da nisu mogli pokazati iskrenost u rešavanju problema.
Ekonomija i trgovina su prvobitno bile oblasti u kojima je bilo najlakše formirati konsenzus unutar EU, ali su se sada pojavile velike razlike što će pojačati podele u Evropi i takođe će negativno uticati na budući razvoj EU.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com